Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Kontakt to tragedia murowana. Czy musi tak być?

Obrazek

Wypadki w rolnictwie zdarzają się coraz częściej. Zwykle w przypadku wciągnięcia przez mechanizm fragmentu ubrania, kończyna zostaje zmiażdżona, a w skrajnych sytuacjach dochodzi do śmierci w wyniku poważnych obrażeń ciała. Przypadków takich jest wiele, a wypadki mrożą krew w żyłach. 

Dorota Kolasińska28 marca 2022, 18:15

Nie musimy daleko szukać tego typu wypadków rolniczych, bo wielokrotnie pisaliśmy na ich temat na naszych łamach. Jeden z nich wydarzył się w Sędziszowie w powiecie jędrzejowskim w woj. świętokrzyskim w październiku 2021 r. podczas manewrowania przy wale przekaźnika mocy w rozrzutniku obornika. Urządzenie wciągnęło 56-latka, niestety nie udało się go uratować. Pisaliśmy o tym tutaj . Z kolei niecały miesiąc później w woj. lubelskim w okolicach Ryk, 69-letniego rolnika wciągnęła glebogryzarka, mężczyzna także zmarł. () Również w październiku 2021 r. podobny wypadek miał miejsce przy zbiorze buraków w miejscowości Rudniki w gminie Baćkowice w powiecie opatowskim w woj. świętokrzyskim. Tam również skończyło się tragicznie.

Ten sezon prac polowych nie jest również wolny od tego typu zdarzeń. Już w marcu, gdy pierwsze rozrzutniki ruszyły na pola, pojawiła się pierwsza ofiara. W woj. podlaskim doszło do przerażającego wypadku. Rolnik podczas prac porządkowych został wciągnięty przez rozrzutnik obornika. Jako jeden z niewielu, przeżył wypadek. Zdarzały się również zmiażdżenia dłoni, całych rąk, a nawet nóg. Warto pamiętać o tym, żeby wszystkie niebezpieczne mechanizmy posiadały wymagane osłony. 


Tylko 5 odszkodowań na 1221 wypadków!

W 2021 roku zgłoszono do Oddziałów Regionalnych i Placówek Terenowych KRUS 12 088 wypadków, o 1 114 (10,2%) więcej niż w 2020 roku. Za wypadki przy pracy rolniczej uznano 11 597 zdarzeń – o 1 640 (16,5%) więcej niż w poprzednim roku. Z tej liczby „pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń” odnotowano w przypadku 1 221 poszkodowanych, tj. 12,7% wypadków. Tylko w przypadku 5 wypadków przyznano jednorazowe odszkodowanie. Niestety tego typu wypadki oceniane są zwykle jako brak zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa pracy, co może wskazywać na brak możliwości wypłaty odszkodowania. 

Jakie zasady pracy przy wale przegubowo-teleskopowym?

Państwowa Inspekcja Pracy wymienia kilka zasad bezpieczeństwa w pracy przy tym mechanizmie. Jedną z najważniejszych jest dbałość o ubranie – bez zwisających luźno, odstających elementów.

- Przed przystąpieniem do pracy rolnik powinien zapoznać się z instrukcją bezpiecznej eksploatacji dołączoną do wału oraz z instrukcją maszyny, do napędu której wał ma być używany. Wał przegubowo-teleskopowy należy dobierać do konkretnej maszyny. Przy doborze trzeba zwrócić uwagę na moc wynikającą z zapotrzebowania maszyny i potrzebną długość. Rury teleskopowe w trakcie pracy wału muszą zachodzić na siebie, co najmniej w 1/3 ich długości -podaje PIP. Inspekcja Pracy zaznacza, że wszystkie prace należy prowadzić przy wyłączonym wale odbioru mocy ciągnika (WOM), wyłączonym silniku ciągnika, wyjętym ze stacyjki kluczyku, zaciągniętym hamulcu postojowym.

Resztę zasad bezpiecznej pracy znajdziesz TUTAJ 


WIR, TUW i PIP będą wymieniać osłony wałów przegubowo- teleskopowych!

- Wielkopolska Izba Rolnicza i Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przy współpracy z Państwową Inspekcją Pracy i szkołami rolniczymi współpracującymi z WIR zamierza przeprowadzić na terenie województwa wielkopolskiego akcję wymiany osłon wałów przegubowo-teleskopowych – informuje Wielkopolska Izba Rolnicza, która podkreśla, że odpowiedni dobór wału i kompletne osłony gwarantują bezpieczne użytkowanie, a niestosowanie się do zapisów instrukcji obsługi wału, uszkodzone lub brak osłon oraz ignorowanie zasad bezpiecznej pracy stanowi ogromne ryzyko dla zdrowia, a nawet życia rolnika.

- Akcja wymiany osłon zostanie przeprowadzona w najbliższych miesiącach i obejmie teren całego województwa wielkopolskiego. Nowe osłony zostaną zamontowane na terenie warsztatów szkolnych szkół rolniczych współpracujących z Wielkopolską Izbą Rolniczą. Szczegóły i terminy akcji w poszczególnych powiatach zostaną podane wkrótce na stronie Wielkopolskiej Izby Rolniczej www.wir.org.pl.

Dorota Kolasińska

Fot. materiały firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)