Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Rolniku, bądź bezpieczny!

Obrazek

Jak szacuje KRUS, w 18 tysiącach wypadków w ubiegłym roku zginęło aż 69 osób. Warto już teraz zastanowić się, co poprawić w swoim gospodarstwie, żeby uniknąć tragedii.

Aneta Lewandowska23 kwietnia 2018, 17:31
Według KRUS tylko w 2017 r. płatnicy zgłosili ponad 18 tysięcy wypadków przy pracy na roli. Spośród nich aż 69 to wypadki ze skutkiem śmiertelnym.

Gdzie zawodzi ostrożność?


Najczęściej występujące wypadki to te na skutek upadków – 50,2%. W związku z tym warto się zastanowić, jak przed najbardziej intensywnym okresem na gospodarstwie zminimalizować ryzyko tego typu zdarzeń – postawić na odpowiednie obuwie, które nie tylko ochroni stopy, ale nie będzie się ślizgać.

Kolejne pod względem częstości to wypadki spowodowane przez uderzenia lub pochwycenia przez maszyny rolnicze (11,7%). Tutaj powinniśmy skupić się na tym, żeby maszyny były odpowiednio zabezpieczone, co wydaje się być oczywiste, jednak jak wynika z zestawień, na wsi jest często pomijane. Poza tym odzież powinna przylegać do ciała, bo luźne ubrania i ich elementy, jak nogawki czy mankiety, zwiększają ryzyko wciągnięcia przez maszynę. Skoro mowa o odzieży, nie należy bagatelizować tematu rękawic, fartuchów, masek, okularów czy słuchawek ochronnych, a także czapki czy kapelusza, kiedy pracujemy w pełnym słońcu.

Kolejną kategorią wypadków są pogryzienia, uderzenia i przygniecenia przez zwierzęta – 11,2%. I tutaj ostrożność nie wystarczy – kojce, wygrodzenia i balustrady powinny być dokładnie sprawdzane, a furtki i drogi ewakuacji pracownika sprawne.

Według Państwowej Inspekcji Pracy aż połowa wszystkich wypadków rolników ma miejsce w podwórzu i obejściu gospodarstwa. Dlatego warto przed sezonem żniwnym, kiedy nie grożą już nam śnieżyce, wyrównać nawierzchnię na podwórzu, tak, żeby pozbyć się kolein, rowów i dziur. Zabezpieczenie wszystkich otworów w ziemi, drzwi i wrót, bram, nieużywanych narzędzi i maszyn także jest wskazane. Składowanie w obejściu złomu, który czeka na wywóz nie jest dobrym pomysłem.

Ubezpieczenie jest potrzebne!


Jeśli mowa o zabezpieczeniach i ostrożności, musimy pomyśleć o ewentualności, kiedy do wypadku dojdzie. Wtedy na pomoc przychodzi ubezpieczenie, które nie tylko pokryje koszty leczenia i ewentualnej hospitalizacji czy rehabilitacji, ale także może pomóc w utrzymaniu, jeżeli niezdolność do pracy utrzymuje się dłużej.

Praca rolnika jest jedną z najbardziej niebezpiecznych, czego trzeba być świadomym. I chociaż życzymy wszystkim rolnikom zdrowia i bezpiecznej pracy, to wypadki chodzą po ludziach – warto pomyśleć o swoim bezpieczeństwie, a często i bliskich, którzy pracują w gospodarstwie. To nie kosztuje wiele, a może uratować zdrowie i życie.

al na podst. KRUS


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)