Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Śląsk: Polowe znaleziska mrożące krew w żyłach

Obrazek
W okolicach Raciborza w woj. śląskim rolnicy natrafili w ostatnich dniach na nietypowe znaleziska w codziennej pracy polowej. Co znaleźli na własnych polach? 
Dorota Kolasińska9 kwietnia 2021, 10:31
Sezon prac polowych w pełni, a rolnicy podczas wiosennych prac agrotechnicznych znajdują różne przedmioty – najczęściej kamienie i śmieci wyrzucone przez spacerowiczów i złośliwych sąsiadów. Jednak czasami podczas głębszej penetracji gleby natrafiają na dziwne rzeczy, czasami bardzo niebezpieczne. W tym wypadku wystarczyła głębsza orka żeby natrafić na znalezisko sprzed 4 tys. lat! 

Jak poinformowało Muzeum Archeologiczne w Raciborzu w woj. śląskim w połowie marca do Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu dotarła informacja o odnalezieniu przez rolnika na polu uprawnym w rejonie Raciborza – Starej Wsi ludzkich kości. 

Zabezpieczono szczątki, które znajdowały się około 30 cm pod ziemią. Usytuowanie grobu świadczy o dużej erozji gleby na tym terenie. 

– W porozumieniu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków podjęto decyzję o eksploracji odkrytego grobu. Odsłonięty kościec ułożony był na prawym boku ze zgiętymi rękami, podkurczonymi nogami i twarzą skierowaną na wschód co jest charakterystyczne dla pochówków z okresu neolitu i wczesnej epoki brązu. W opisywanym przypadku kości nóg zostały wydobyte na powierzchnię podczas prac polowych – informuje Muzeum Archeologiczne w Raciborzu. Obok tego grobu znaleziono dwa inne. Podjęto decyzję, aby nie wstrzymywać prac polowych rolnika, że dalsze eksploracje przeprowadzone zostaną jesienią. Archeolodzy podejrzewają, że znalezisko może mieć nawet 4 tysiące lat! 


Niewybuchy w okolicach Raciborza


W powiecie raciborskim w ostatnich dniach znaleziono także podczas prac polowych niewybuchy z II Wojny Światowej. 
Dyżurny raciborskiej policji otrzymał powiadomienie, że podczas prac polowych rolnik znalazł pocisk moździerzowy w miejscowości Krowiarki. Z kolei w miejscowości Ponięcice, dzień później spacerowicz poinformował, że znalazł pocisk artyleryjski. 
– W obu przypadkach na miejsce skierowani zostali policjanci przeszkoleni z zakresu rozpoznania minersko pirotechnicznego, którzy wstępnie potwierdzili, że są to pamiątki II wojny światowej. Raciborscy policjanci zabezpieczyli miejsca znalezienia niebezpiecznych znalezisk. Ze względu, iż niewybuchy znajdowały się na polu  w dalekiej odległości od zabudowań nie było podstawy do ewakuacji domostw. Oba niewybuchy  zabrali wczoraj wojskowi saperzy – informuje Komenda Policji w Raciborzu. W sytuacji znalezienia takiego przedmiotu Policja zaznacza, że pod żadnym pozorem nie można ich dotykać, nawet te liczące kilkadziesiąt lat niewypały mogą być bardzo niebezpieczne dla znalazcy, ale również okolicznych domostw. Należy niezwłocznie poinformować o tym Policję. 

oprac. dkol na podst. Muzeum w Raciborzu/ raciborz.policja.gov.pl
fot. Muzeum w Raciborzu/ raciborz.policja.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)