Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Ukraina: Traktor najechał na minę i wybuchł. Rolnik zginął na miejscu

Obrazek

Ukraina walczy z Rosją, która od 24 lutego prowadzi przeciwko niej ofensywę wojenną na terenie północnej, wschodniej i południowej części kraju. Giną żołnierze i cywile, lecz nie tylko w wyniku bezpośrednich działań wojennych, lecz także w wyniku kontaktu z tym, co pozostawili po sobie rosyjscy okupanci. Giną także rolnicy, którzy podczas pracy są ofiarami zaminowanych przez Rosjan pól i dróg.

Bartłomiej Czekała14 kwietnia 2022, 22:06
Policjanci z Obwodu Czernihowskiego poinformowali, że w pobliżu wsi Nowy Basan w powiecie niżyńskim wybuchł mały traktor z przyczepą. Kierowca zginął w wyniku wybuchu. Śledczy badają okoliczności wybuchu tego ciągnika na polu

Po otrzymaniu zgłoszenia o tragicznym zdarzeniu na miejsce niezwłocznie przybył zespół śledczy z niżyńskiego komisariatu Policji, a także pirotechnicy z jednostki DSNS z Obwodu Kirowogradzkiego i z Obwodu Czernihowskiego.

Policjanci ustalili, że 42-letni mieszkaniec wsi Nowy Basan wywoził śmieci traktorem. Wracając z pola do wsi najechał na minę przeciwpancerną pozostawioną przez Rosjan, co doprowadziło do eksplozji ciągnika i śmierci rolnika. Pirotechnicy w tym samym miejscu znaleźli i rozbroili jeszcze jedną minę przeciwpancerną.

Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń wojennych traktor rolniczy  z kabiną, który najedzie na minę przeciwpiechotną zostaje mocno uszkodzony, ale kierowcy udaje się przeżyć. Kontakt z miną przeciwpancerną, która ma znacznie większa siłę eksplozji, oznacza dla kierowcy śmierć.

Zgodnie z zaistniałą sytuacją Policja wspólnie z Prokuraturą prowadzi dochodzenie karne na podstawie art. 438 Kodeksu Karnego Ukrainy (naruszenie przepisów i zwyczajów wojennych).

Ukraińska Policja wzywa obywateli do zachowania niezwykle uważności i ostrożności, szczególnie na terenach tymczasowo okupowanych przez wojska wroga. Rosjanie zostawili wiele materiałów wybuchowych, zaminowali wiele terenów i pozostawili niebezpieczne przedmioty.

Policja radzi obywatelom, aby nie poruszać się tam, gdzie mogą być pozostawione przez Rosjan miny, a w przypadku zauważenia podejrzanych przedmiotów na drogach, poboczach lub polach proszą o natychmiastową informację. To może ocalić innym życie. 

oprac. bcz

Źródło: Policja Obwodu Chernihowskiego/FB


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)