Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Wiózł cielaki do Moskwy, trafi za kratki?

Obrazek

Kierowca ciężarówki zawiózł cielęta do Moskwy, zainteresowali się nim inspektorzy. Znaleźli w kabinie pojazdu podejrzane urządzenie…  

Dorota Kolasińska16 listopada 2019, 08:15
Rutynowa kontrola ciężarówki zakończyła się zabezpieczeniem samochodu na policyjnym parkingu oraz umieszczeniem kierowcy ciężarówki w celi. Przewoźnikowi grozi utrata licencji. Poszło o przejechane kilometry i znaleziony w kabinie podejrzany pendrive.

W środę wieczorem na DK nr 68 inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie zatrzymali do rutynowej kontroli pojazd transportujący zwierzęta. Stan techniczny pojazdu był w porządku, ale dokumenty były podejrzane.  

Jak tłumaczył mężczyzna, wracał on z Moskwy, gdzie zawiózł 44 cielaki. Potwierdzały to dokumenty transportowe, z których analizy również wynikało, że trasa jaką do tej pory pokonał, liczyła około 1700 km. Tymczasem zapis tachografu pokazywał, że pojazd przejechał jedynie około 850 kilometrów. To sprawiło, że inspektorzy postanowili poddać pojazd dokładnym oględzinom. W ich trakcie znaleziony został specjalnie przygotowany pendrive, który służył do blokowania działania tachografu. Ponieważ taka ingerencja w urządzenia doprowadza do częstego pojawiania się komunikatów o błędach w sterownikach pojazdu, dlatego w kabinie znajdował się również przyrząd służący do kasowania błędów pamięci komputera. Inspektorzy wykonali również jazdę próbną, która potwierdziła ich ustalenia – czytamy na portalu lublin112.pl.

Jakiekolwiek zmiany w działaniu tachografu są przestępstwem. Na miejsce wezwano Policję. Kierowca za ingerencję w rejestrację trasy odpowie przed sądem, natomiast przewoźnikowi także grożą konsekwencje w postaci utracenia licencji lub kara w wysokości 12 tys. zł. 

oprac. dkol na podst. lublin112.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)