Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Wypadki rolnicze>

Zawistny sąsiad czy wypadek? Gigantyczna awaria biogazowni w Niemczech

Obrazek

W Fuchsstadt w Niemczech w Nowej Frankonii doszło do poważnej awarii w biogazowni. Najprawdopodobniej celowo otwarto włazy, a do środowiska trafiło milion litrów fermentującej gnojowicy. Co tam się wydarzyło? 

Dorota Kolasińska16 lutego 2022, 15:05
Jak informuje niemieckie Radio Gong we wtorek w Fuchsstadt doszło do poważnej awarii biogazowni, w wyniku której w powiecie Würzburg około miliona litrów gnojowicy wydostało się w nocy ze zbiornika i wpadło do pobliskiego strumienia. W międzyczasie aresztowano 33- latka, który jak wynika z wstępnych ustaleń policji, manewrował w systemie.

Najprawdopodobniej w nocy otworzył dwa włazy, a w ciągu dwóch godzin, zanim gospodarz się zorientował, spuścił 1000 metrów sześciennych gnojowicy. 33-latek został tymczasowo aresztowany i obecnie policja prowadzi dochodzenie w sprawie. Rolnik, gdy tylko zauważył awarię zadzwonił po pomoc. Służby ratownicze próbowały zatrzymać powódź, tak aby zanieczyszczenia nie przedostały się do Würzburga. W tym celu służby ratownicze w Rottenbauer-Grund zbudowały zaporę w strumieniu przy użyciu worków z piaskiem i plandek. Trwa odpompowywanie śmierdzącej substancji. W transporcie pomagają rolnicy ze swoim sprzętem do wywozu gnojowicy. 

Równocześnie wodą zlewana jest część koryta potoku i zanieczyszczony nasyp. Część masy jest również usuwana za pomocą koparek. Biuro gospodarki wodnej przewiduje, że prace potrwają około tygodnia. Jak podają strażacy płyn nie jest nawozem zwierzęcym, ale płynem fermentacyjnym wytworzonym z odpadów roślinnych. Potok doznał poważnych szkód, szacuje się, że nawet kwota może dobić 1 mln euro. Organizmy bytujące w środowisku strumienia - zarówno w wodzie i jego okolicach nie poradzą sobie ze stężeniem i zawartością substancji, które mogą być dla nich toksyczne. 

Nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu wody gruntowe zostały skażone. Trwa wyjaśnianie okoliczności, jednak podejrzewa się, że 33-latek celowo otworzył włazy i spuścił gnojowicę.oprac. dkol na podst. radiogong.com
fot. firmowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)