Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

BDO – rolnicy nadal mają problem z odpadami

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami to problem dla wielu rolników, którzy nie uzyskali jeszcze wpisu do rejestru i nie aktywowali konta. Rolnicy uważają, że to kolejne obostrzenia spowodowane rosnącą biurokracją.

Bartłomiej Czekała17 marca 2020, 08:52
O problemach z BDO pisaliśmy już od jesieni 2019 roku. Najpierw było straszne zamieszanie w końcówce 2019 roku by gospodarstwa posiadające powyżej 75 ha zdążyły z wpisem do ewidencji BDO. Wielu rolników nie zdążyło, dlatego urzędy marszałkowskie wydłużyły ten termin do połowy 2020 roku. Ale to nie rozwiązuje problemu, bo niektórzy rolnicy czekają już 3 miesiąc na potwierdzenie rejestracji w BDO.

Problemem są też koszty odbioru i utylizacji odpadów. Dopłata do 1 tony rolniczy odpadów to 500 zł, podczas gdy firmy żądają za wywóz jednej tony nawet 3-4 tys. zł. Wiele gmin nie stać na pokrywanie kosztów utylizacji. Niektóre próbują inaczej dogadywać się z firmami.

Poniżej przykład z południa Polski. W filmie wypowiadają się: Jan Damboń – rolnik z Nieznaszyna, Tomasz Cichoń – rolnik z Ostrożnicy, Paweł Wójtowicz – wiceprezes Opolskiego Związku Producentów Rolnych oraz Jerzy Treffon – wójt gminy Pawłowiczki.

ZOBACZ FILM!

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)