Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Będzie wsparcie dla gospodarstw agroturystycznych? MRiRW jest "za"

- W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii na temat wsparcia rolników, prowadzących działalność agroturystyczną - poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński. Dodał, że niedługo startuje kampania promująca wypoczynek na wsi. 

Kamila Szałaj8 marca 2021, 12:27
Pomimo dotkliwych strat finansowych spowodowanych zamknięciem branży hotelarskiej, gospodarstwa agroturystyczne nie mogą liczyć na rządowe wsparcie. Rolnicy prowadzący taką działalność, czują się oszukani, bo zostali pominięci w tarczy antykryzysowej dla turystyki.

- Od 1 lutego br. część przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z kodem PKD 55.20.Z, tj. obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, może ubiegać się o wsparcie w ramach uchwalonej przez rząd w dniu 19 stycznia br. tarczy branżowej dla turystyki. Niestety, jak się okazało wspomniana pomoc nie dotyczy osób prowadzących gospodarstwo agroturystyczne, tj. rolników, którzy mogą wynajmować w swoim domu do 5 pokoi wczasowiczom, ponieważ w ich działalności kod PKD 55.20.Z jest wpisany jako „działalność dodatkowa”, a nie „przeważająca”. Teraz okazało się, że nie dostaną nawet złotówki z tarczy, ponieważ jako rolnicy ubezpieczeni są w KRUS, a pomoc dla branży turystycznej wypłacana zostanie z ZUS - zauważają posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy wystąpili z interpelacją do  ministra rolnictwa ws. pomocy dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.

W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński zapewnił, że resort widzi potrzebę udzielenia takiego wsparcia, dlatego prowadzi konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, które to jest właściwe dla działu administracji publicznej jakim jest turystyka.

- Rozmowy miały już miejsce, a w najbliższym czasie planowane są dalsze uzgodnienia - poinformował Giżyński.

Wiceszef resortu zaznaczył też, że ministerstwo planuje w najbliższym czasie przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. wypoczynku na wsi. W jego ocenie nadzieję na poprawę sytuacji gospodarstw agroturystycznych daje zmiana sposobu wypoczynku przez wielu Polaków, którzy rezygnują z wyjazdów za granicę czy do popularnych kurortów. 

- Bardzo często decydują się na spędzenie wolnego czasu w bezpieczniejszych warunkach w wąskim gronie rodzinnym i na łonie natury. Szansę na takie właśnie spędzenie czasu daje turystyka wiejska, w tym agroturystyka. Kampania informacyjno-edukacyjna resortu ma na celu rozpropagowanie tej formy wypoczynku, co będzie miało bezpośredni, pozytywny wpływ na sytuację branży agroturystycznej - wyjaśnił Giżyński. 

Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)