Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Benedykt Pelpliński: Największy przyrost opłacalności produkcji nastąpił w przypadku buraków cukrowych

O opłacalności produkcji rozmawialiśmy podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu z profesorem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dr hab. Benedyktem Pelplińskim, który wygłosił wykład „Kształtowanie struktury produkcji pod kątem dochodu” podczas sesji „Organizacja i Zarządzanie”.

Karol Pomeranek12 grudnia 2022, 13:57
Grzegorz Ignaczewski: Profesor od lat zajmuje się kalkulacjami kosztów produkcji rolnej, ekonomią na poziomie mikro. Tego dotyczył również Pański wykład podczas sesji „Organizacja i zarządzanie”. Chciałem zapytać o kwestę rosnących kosztów, rosnących nakładów na środki produkcji, jak również wysokich cen surowców rolnych. Czy te wzrosty cen na surowce rolne rekompensują rolnikom te rosnące koszty produkcji?

Benedykt Pelpliński: Jeśli chodzi o rekompensatę, to w zasadzie w przypadku wszystkich roślin, wzrost cen – nawet z nawiązką – zrekompensował te rosnące koszty. Może w najmniejszym stopniu dotyczyło to kukurydzy. Największy przyrost opłacalności nastąpił w przypadku buraków cukrowych.
Tak czy inaczej, mimo, że koszty mocno wzrosły, jesteśmy w tych głównych uprawach – jeśli chodzi o ten rok – na plusie. Proszę powiedzieć, co będzie w kolejnych latach? Bo wydaje się, że atrakcyjne ceny na surowce rolne nie będą trwały aż tak długo, a wysokie ceny środków produkcji mogą zostać z nami na dłużej.

Wygląda na to, że przyszły rok może być już mniej atrakcyjny. Raczej wzrostu cen nie utrzymamy. Dlatego, że Ukraina zaczyna w coraz większym stopniu swoje stare zapasy – nie wspominając już o bieżącej działalności eksportowej – wysyłać w świat. Z drugiej strony w przypadku zbóż prawdopodobnie będziemy mieli do czynienia z niedoborem. Bo zużycie będzie większe niż produkcja. To może ustabilizować nam ceny na mniej więcej bieżącym poziomie. Ale w najbliższym roku raczej nie spodziewałbym się spadku cen nawozów, dlatego że nie nastąpiło jeszcze swego rodzaju „przemeblowanie” obrotu nawozami fosforowymi i potasowymi, a wiele firm nawozowych wręcz zaniechało produkcji i w pewnym momencie może okazać się, że na rynku jest niedobór nawozów. A ceny gazu na rynku europejskim tak szybko nie spadną.
Zobacz cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)