Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Budynek na wynajem. Czy można odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie?

Obrazek

Nasz czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne i jest czynnym podatnikiem. Planuje wybudować budynek mieszkalny docelowo przeznaczony na wynajem. Czy można odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie?

Roman Włodarz13 maja 2023, 07:30

Pytanie Czytelnika: Budynek na wynajem. Czy można odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie? 

Prowadzę gospodarstwo rolne na gruntach położonych w dwóch gminach oddalonych od siebie. Jestem podatnikiem czynnym. Chciałbym wybudować budynek mieszkalny z przeznaczeniem na wynajem. Czy będę mógł odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie?

Odpowiedź Eksperta: Ustawa o VAT nie rozróżnia praw i obowiązków podatnika w zależności od rodzaju działalności.  

Ustawa o VAT nie rozróżnia praw i obowiązków podatnika w zależności od rodzaju działalności. Niezależnie od tego, co podatnik czynny jako osoba fizyczna wykonuje, cały czas jest to jedna działalność opodatkowana. Zatem nie można mówić o wyodrębnieniu VAT w gospodarstwie od VAT w innej działalności u tego podatnika. W przedmiotowej sprawie istotny będzie cel (przeznaczenie) budynku mieszkalnego. Ogólną zasadę odliczenia podatku naliczonego VAT określa art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie będzie miał przedmiotowy budynek, podatnik VAT będzie miał prawo do pełnego odliczania VAT.
fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Roman Włodarz
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)