Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Hodowcy: wstrzymać badania norek, nie chcemy nieszczepionych weterynarzy

Hodowcy norek apelują do ministra rolnictwa o zaprzestanie badań norek pod kątem obecności Covid-19 do czasu zaszczepienia lekarzy weterynarii kontrolujących fermy. Hodowcy poinformowali, że dostępne są już szczepionki na koronawirusa u norek, które mogą uratować branżę na całym świecie. 

wk26 lutego 2021, 13:36
Na konferencji prasowej przed siedzibą ministerstwa rolnictwa pojawili się dzisiaj przedstawiciele trzech organizacji hodowców zwierząt futerkowych, którzy przypomnieli, że w całym kraju trwają badania norek pod kątem występowania SARS-CoV-2. 

Najpierw zaszczepić, potem badać


W życie weszło już rozporządzenie Rady Ministrów na mocy, którego urzędowi lekarze weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby, zostali włączeni do szczepień przeciwko COVID-19- w grupie „0”, której szczepienie jest obecnie realizowane. 

- Niestety, cały czas odbywa się pobieranie próbek przez lekarzy którzy nie są zaszczepieni. Uważamy, że takie badania mogą być mylne. Dlatego zwracamy się do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy o zaprzestanie badania norek do czasu zaszczepienia lekarzy weterynarii. Po ich zaszczepieniu jesteśmy gotowi dalej przyjmować lekarzy weterynarii, aby pobierali próbki - powiedział Daniel Chmielewski prezes Polskiego Związku Hodowców Zwierząt Futerkowych.

Apel o okrągły stół


Organizacje hodowców zaapelowały też o zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego sytuacji branży w Polsce. – Chcemy porozmawiać na temat ewentualnych odszkodowań i przyszłości branży. Apeluję, żeby wszystkie organizacje wzięły udział w takich rozmowach. Spotkajmy się i rozmawiajmy - dodał Chmielewski.  

Hodowcy domagają się także wpisania norek amerykańskich do gatunków zwierząt, u których choroby zwalcza się z urzędu. Dzięki temu właściciele likwidowanych nakazami administracyjnymi przez Inspekcję Weterynaryjną ferm będą mogli liczyć na odszkodowania z tego tytułu. 

– Muszą być zabezpieczone środki w budżecie państwa na ten cel. Do tego czasu rolnicy nie powinni wpuszczać na fermy żadnych osób pobierających próbki - powiedział dr Tadeusz Jakubowski z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych oraz wykładowca SGGW.  

Będzie szczepionka dla norek


Organizacje hodowców zwierząt futerkowych zwróciły także uwagę, że na świecie pojawiają się już szczepionki dla norek przeciwdziałające SAR-CoV-2. 

- W naszej opinii opracowane szczepionki mogą stać się rozwiązaniem problemów hodowców i producentów zwierząt futerkowych, jak i przede wszystkim zabezpieczyć kwestie zdrowia publicznego – podsumowała Monika Przeworska z Instytutu Gospodarki Rolnej.

wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)