Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Inteligentna farma z mobilnym internetem

Obrazek

Polscy rolnicy, tak jak ich koledzy z krajów Unii, coraz częściej wykorzystują w gospodarstwach nowoczesne systemy informatyczne, które monitorują i optymalizują niemal wszystkie procesy produkcji roślinnej i zwierzęcej. Wygodnym narzędziem do zarządzania produkcją rolną może być mobilny internet.

22 maja 2018, 11:00
Nowoczesne systemy do zarządzania farmą stają się powoli codziennością rolników z państw UE. Każdy z nich - niezależnie od specyfiki prowadzonej działalności rolnej: szklarnie, sady, uprawy na polach czy chów zwierząt - walczy o poprawę wydajności gospodarstwa, by oferować bardziej konkurencyjne pod względem ceny i jakości produkty. Unijne rolnictwo od amerykańskiego czy chińskiego różni się przede wszystkim wysoką jakością produkowanej żywności, co jest związane z wysokimi normami, jakie należy spełnić zarówno w procesie produkcyjnym, jak i w końcowym produkcie.

Cel: niższe koszty produkcji

Zalew taniego jedzenia z Azji (głównie Chin), Ameryki Południowej czy Północnej sprawia, że polski rolnik - by pozyskać jak najwyższej jakości plony i poprawić wydajność produkcji - coraz częściej korzysta z zaawansowanych cyfrowych technologii rolniczych. Jakich? W zasadzie standardem są systemy ograniczające spalanie paliwa w silnikach maszyn rolniczych, jak również optymalizujące ich przeglądy, naprawy czy wykorzystanie.
Coraz popularniejsze są technologie związane z teledetekcją (m.in. wykorzystanie zdjęć upraw w podczerwieni w celu oceny stanu wegetacji i na tej podstawie podjęcie decyzji o dalszych zabiegach agrotechnicznych). Albo: precyzyjne dawkowanie nawozów mineralnych z wykorzystaniem technik satelitarnych (zwiększa efektywność produkcji, gdyż zmniejsza zużycie nawozów). Nie inaczej jest w przypadku produkcji zwierzęcej - systemy elektronicznie sterują jakością powietrza, jego wilgotnością i temperaturą, dozownikami karmy czy światłem na farmach drobiu; automatyczne systemy doju optymalizują procesy dojenia, m.in. poprzez stały monitoring pracy krowy, stanu jej zdrowia, ilości spożywanego pokarmu w stosunku do oddawanego mleka. Przykłady wykorzystania nowoczesnych technologii w rolnictwie można mnożyć w nieskończoność.

Mobilny internet w zarządzaniu gospodarstwem

Komputerowe sterowanie chlewnią, hodowlą drobiu czy szklarnią wymaga internetu ze stałym IP, który do niedawna był dostępny jedynie stacjonarnie (na tzw. kablu), co wymuszało konieczność trzymania komputera ze specjalistycznym oprogramowaniem w domu lub biurze, jak również umożliwiało jedynie stacjonarny dostęp do niego.
Tymczasem praca w rolnictwie wymaga mobilności, dlatego znacznym usprawnieniem w zarządzaniu produkcją rolną za pomocą zaawansowanej elektroniki jest mobilny internet LTE ze stałym IP, który umożliwia zdalny dostęp do domowego "centrum nawigacji" gospodarstwem.

Znalezienie oferty na mobilny internet ze stałym IP nie jest proste. Okazuje się, że jako jedyna w Polsce taką usługę oferuje wszystkim klientom sieć komórkowa OTVARTA. Mając mobilny internet ze stałym IP, można z każdego miejsca w Polsce (gdzie jest zasięg telefonii komórkowej) sprawdzić na tablecie czy laptopie, co dzieje się w sadzie, szklarni, oborze czy na polu, a także zarządzać nimi zdalnie, np. uruchamiając w razie potrzeby zraszanie roślin czy dozowniki z karmą. To z kolei pozwala sprawniej, szybciej i skuteczniej zarządzać produkcją rolną, a w efekcie obniżyć koszty i zwiększać zyski.

Więcej informacji o internecie mobilnym LTE https://otvarta.pl/internet


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)