Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Juncker: Potrzebujemy oszczędności, ale nie na WPR

Obrazek

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker uznał, że próby cięcia wydatków na politykę spójności i politykę rolną są “głupie i nieprzemyślane”. Czy jego opinia wpłynie na kształt przyszłego budżetu?

Aneta Lewandowska7 lutego 2018, 09:00
Na wtorkowym spotkaniu w Strasburgu przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean-Claude Juncker po raz kolejny zabrał głos w sprawie przyszłego budżetu Unii Europejskiej. Jak powiedział europarlamentarzystom, unijny budżet potrzebuje rozsądnych oszczędności, ale państwa członkowskie nie powinny zmniejszać wydatków na politykę spójności oraz wspólną politykę rolną.

- Muszę przemówić przeciwko temu głupiemu, nieprzemyślanemu nastawieniu, dlatego musimy postawić zarówno na politykę spójności, jak i politykę rolną - mówił Juncker.  


Propozycji KE w sprawie budżetu po 2020 roku możemy spodziewać się w maju tego roku, ale jej przewodniczący już od początku roku apelował o pewne zmiany w systemie. Przede wszystkim zabiegał o zwiększenie wpływów z poszczególnych krajów, które będą niezbędne po wyjściu z UE Wielkiej Brytanii.


Juncker już wtedy na spotkaniu w Brukseli ostrzegał, że chociaż dziura po Brexicie musi zostać załatana, to nie można wykorzystywać do tego cięć w istniejących wspólnych politykach UE - a w tym polityki spójności i WPR, które stanowią więcej niż 50 procent budżetu. 
Przewodniczący dodał jednak, że obie polityki muszą zostać zmodernizowane i nie wolno odpuścić dyscypliny w tych obszarach. Jak argumentował, obywateli UE stać na to, bo wydać odrobinę więcej na wspólne polityki unijne. 
- To koszt jednego kubka kawy na dzień na obywatela UE - zaznaczył Juncker - Myślę, że Europa oznacza więcej niż jeden kubek kawy dziennie. 


Wcześniejsze ustalenia sugerowały, że po Brexicie budżet będzie uboższy o 10,2 miliarda euro rocznie. 
Prace na poprzednim budżetem 2014-2020 trwały aż półtora roku. Teraz może być podobnie. Komisarz ds. finansowych, Guenther Oettinger zapowiedział, że ostateczne ustalenia powinniśmy poznać na spotkaniu w Rumunii 9 maja 2019 r. Potwierdza to Juncker, który twierdzi, że budżet będzie znany jeszcze przed wyborami europejskimi wiosną przyszłego roku.

al na podst. EU ObserverPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)