Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Kliniki weterynaryjne przy czterech uczelniach dostaną 2,5 mln zł! Na co je przeznaczą?

Obrazek

Ministerstwo edukacji przekaże 10 mln zł na rozwój potencjału dla czterech klinik weterynaryjnych. Ma to poprawić jakość usług weterynaryjnych oraz obniżyć  koszty leczenia zwierząt.

Dorota Kolasińska14 grudnia 2022, 15:58

W ministerstwie rolnictwa odbyło się robocze spotkanie z udziałem szefów resortów rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W spotkaniu uczestniczyli również rektorzy czterech uczelni, które prowadzą kliniki weterynaryjne, tj. Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.


- Samokształcenie weterynaryjne jest bardzo istotne z punktu widzenia ministerstwa rolnictwa. Potrzeba nam wielu lekarzy weterynarii dla Inspekcji Weterynaryjnej, do leczenia zwierząt. To jest zawód, który wymaga umiejętności praktycznych, która może być realizowana w klinikach. Zależy nam na tym, aby procedury wysokospecjalistyczne były w tych klinikach realizowane, aby jakość kształcenia lekarzy weterynarii była należyta. ważne jest, żeby te kliniki były dostępne dla pacjentów dla właścicieli zwierząt. Aby miały też możliwość wyjazdów w teren bo nie każdego pacjenta da się natychmiast do kliniki zawieźć  – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier Henryk Kowalczyk.

Będzie taniej?

Szef MEiN zwrócił uwagę, że lekarze weterynarii zatrudnieni w klinikach pełnią podwójną rolę. Kształcą w sposób praktyczny przyszłych weterynarzy i leczą najcięższe przypadki, których nie da się wyleczyć w warunkach ambulatoryjnych. Do tej pory nie było przepisów, które byłyby jednoznacznie nakierowane na finansowanie etatów lekarskich w klinikach weterynaryjnych. Ta sytuacja wpływa m.in. na wysokie koszty leczenia zwierząt. Odpowiedzią na te problemy ma być wspólne rozwiązanie opracowane przez ministerstwa edukacji i nauki oraz ministerstwo rolnictwa. – Jeszcze w przyszłym tygodniu przekażę wszystkim czterem uczelniom zwiększenie subwencji po 2,5 mln zł, czyli łącznie 10 mln zł na rozwój potencjału klinik weterynaryjnych i ogólnie wydziałów weterynaryjnych – powiedział minister P. Czarnek.

Dotacja ma być przeznczona na nowe etaty dla klinik weterynaryjnych dzięki czemu spadną koszty ich działania. Umożliwi to świadczenie tańszych usług weterynaryjnych dla właścicieli zwierząt towarzyszących i hodowlanych.

- Dzięki finansowaniu etatów lekarskich w klinikach weterynaryjnych będzie opracowany koszyk nowych świadczeń weterynaryjnych w klinikach zdecydowanie tańszych niż teraz – przekonywał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który przekonywał, że rządowa dotacja będzie także impulsem do rozwoju klinik weterynaryjnych.  - Świetnie wykształcony lekarz weterynarii, ale też dostęp do klinik weterynaryjnych spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego - kontynuował P. Czarnek.


Minister dodał, że trwają prace nad przygotowaniem przepisów, które pozwolą na systemowe finansowanie działalności klinik weterynaryjnych.

wk
Fot. wkPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)