Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Krzysztof Mrówka: Ograniczanie dopłat do ubezpieczeń oznacza mniej zawartych polis

O tendencjach na rynku ubezpieczeń rolników rozmawiamy z Krzysztofem Mrówką, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA, który podczas sesji „Organizacja i Zarządzanie” w ramach VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu mówił o optymalizacji zarządzania ryzykiem w poszczególnych uprawach rolniczych.

Karol Pomeranek8 grudnia 2022, 08:56
Do 2019 roku obserwowany był wzrost liczby zawieranych ubezpieczeń, później liczba polis zaczęła spadać. Zapytaliśmy o to szefa Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA. 


– Do 2029 roku obserwowaliśmy swego rodzaju boom rozwojowy gospodarstw i rolników, którzy zawierali ubezpieczenia. Było to spowodowane między innymi ryzykami, które w tamtym okresie występowały, jak chociażby pamiętna susza z roku 2018, czego następstwem był największy ubezpieczony areał w roku 2019. Niestety, po roku 2019, w zasadzie od roku 2020 pojawiało się zjawisko ograniczania środków na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych, co pociągnęło za sobą spadek ubezpieczonej powierzchni upraw oraz ilości ubezpieczonych gospodarstw – wyjaśnił dyrektor Mrówka

- Z europejskich danych wynikało, że latem 2021 roku Polska była niechlubnym liderem w rankingu zjawisk gradobicia, a ilość zawartych polis od tego ryzyka niestety była niższa. Czy w kolejnych latach możemy się spodziewać wzrostu ilości ubezpieczeń od gradobicia? Czy też w dalszym ciągu – jak pisał Kochanowski – Polak będzie przed szkodą i po szkodzie głupi? - pytał red. Juliusz Urban.

Jak na to i kolejne pytania odpowiedział szef Departamentu Ubezpieczeń Rolnych TU Generali SA?
Koniecznie obejrzyj cały wywiad!


Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)