Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Minister Ardanowski: Tarcza antykryzysowa obejmie także rolników

– Tarcza antykryzysowa jest pewnym pakietem, który ma pomóc przedsiębiorców nie różnicując ich na fryzjera, szambiarza, właściciela fabryki traktorów czy rolnika. Podjąłem działania – przy silnym wsparciu Prezydenta – o to, by uznać rolników za przedsiębiorców – mówił w wywiadzie dla top agrar Polska minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Bartłomiej Czekała28 marca 2020, 15:19
Zdaniem szefa resortu rolnictwa rolnicy są de facto przedsiębiorcami, jedynie mają inny społeczny system zabezpieczenia emerytalno-rentowego, czyli KRUS a nie ZUS.

– To wszystko, co jest dedykowane, czyli: prolongaty kredytów,  umorzenia odsetek, ubieganie się o środki na restrukturyzację bądź konkretne wsparcie, będzie dostępne dla rolników. To będzie gruba ustawa, która będzie miała ogromną ilość rozpisanych działań. Ja nie jestem w stanie ich wszystkich szczegółowo wymienić, tym bardziej, że do ostatniej godziny przesłania jej do Sejmu trwały ostatnie poprawki.Więc na początku przyszłego tygodnia zrobimy taki wyciąg z tej ustawy, żeby było wiadomo, które jej zapisy dotyczą rolników i kiedy będziemy je uruchamiać – deklarował minister Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa dodał, że nie ulega żadnej wątpliwości, że tam gdzie będą ulgi i pomoc w przypadku ZUS-u, to analogicznie będzie tak samo w przypadku KRUS-u. Natomiast rolnicy będący na KRUS, mogą skorzystać z ulg i zwolnień dla swoich pracowników, którzy są ubezpieczeni w ZUS.

 –To, co szczególnie ważne dla rolników, to przedłużenie prawa pobytu dla obcokrajowców, którzy pracują w Polsce, w tym ok. 600 tys. w rolnictwie. Ponieważ ci pracownicy – a są to głównie Ukraińcy – to ich powrót jest problemowy i muszą zostać objęci kwarantanną. W ustawie jest zapis, że będą oni mogli zostać w Polsce do momentu zakończenia tej epidemii + 30 dni. – mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Warto dodać, że w czasie trwania epidemii pracownicy sezonowi nadal mogą przyjeżdżać do Polski, ale wówczas obowiązuje ich 14-dniowa kwarantanna.

Jak zaznaczył minister Ardanowski, wszystkie te działania są adekwatne do aktualnej sytuacji w kraju. Na razie mowa jest o 3 miesiącach, ale jeżeli problem nie zniknie to wówczas możliwe jest przedłużenie jej działania.

W nocy z piątku na sobotę Sejm przegłosował ustawę o tarczy antykryzysowej z licznymi poprawkami. Teraz trafiła ona do Senatu, gdzie będzie procedowana na początku przyszłego tygodnia. Rząd chce, by zaczęła ona obowiązywać od 1 kwietnia.

bcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)