Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Nie ta odmiana czy błąd w uprawie?

Obrazek

Podstawowym dokumentem na udowodnienie sprzedaży towaru niezgodnego z umową (sprzedaży) przed sądem jest faktura lub choćby paragon. Przy ich braku sprawa może być przegrana.

Andrzej Sawa28 listopada 2018, 13:33
Na 3 tys. zł oszacował szkodę rolnik, który kupił nasiona odmiany kapusty, które w rzeczywistości mogły być innej odmiany niż wymieniono na opakowaniach, co wyszło w trakcie zbiorów. Poszkodowanemu nie chodzi o egzekucję odszkodowania w sądzie, ale o zwrócenie uwagi na lekceważenie klientów przez niektóre podmioty zaopatrujące ich w nasiona.

Utrzymuje, że został zignorowany przez firmę, mimo jej początkowych zapewnień o udzieleniu mu choćby częściowej rekompensaty za straty. Pomyłka każdemu może się zdarzyć, ale czyżby dawna kupiecka rzetelność poszła już w zapomnienie?

Nasiona dla działkowców

Marcin Perek z Falniowa w gminie Miechów (woj. małopolskie) prowadzi 20-hektarowe gospodarstwo. Część pola obsiewa warzywami: kapustą białą i czerwoną i ziemniakami jadalnymi, resztę dla płodozmianu przeznacza pod zboża. W kapustę zaopatruje kilka sklepów, hurtowni, zakładów gastronomicznych. Handluje głównie ze sprawdzonymi kontrahentami. Sieje kilka odmian kapusty, jej główki długo przechowuje u siebie w gospodarstwie w ocieplonej przechowalni. Z niemal każdym odbiorcą umawia się na konkretną odmianę. Dla jednego z nich co roku sieje kilkanaście arów „kamiennej głowy” do kiszenia. Kontrahent ją kisi i rozwozi po sklepach.

W nasiona również zaopatruje się u sprawdzonych dostawców. Jednak tej wiosny u jednego z nich zabrakło nasion tej odmiany, a zawarł z odbiorcą ustną umowę na dostawę 10 t kapusty. Słowa musiał dotrzymać, więc udał się w poszukiwania nasion „kamiennej głowy” po sprawdzonych sklepach. W jednym z nich kupił 5 opakowań nasion dla działkowców, bo nie było większych partii. Zastosował się do wymogów agrotechnicznych i terminów.

– „Kamienną głowę” i inne, późne odmiany do tzw. multiplatów (małe paletki na 160 sadzonek – red.) wysiewa się w połowie kwietnia, a wysadza na pole na początku czerwca – wyjaśnia rolnik-ogrodnik.

Sadzonki bardzo dobrze się przyjęły, ale już pod koniec lipca niektóre główki zaczęły się psuć...

Więcej przeczytasz w grudniowym wydaniu top agrar Polska od str. 42. Zachęcamy do lektury!Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)