Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Nowocześnie, ale w zgodzie z przyrodą

29.04.2018

Drukuj

Nowocześnie, ale w zgodzie z przyrodą

Artykuł dostępny

Mamy godne następczynie. To one są motorem naszego rozwoju i inwestycji – mówią o swoich córkach Elżbieta i Marian Bułowie z kolonii Świdnik Mały pod Lublinem, prowadzący gospodarstwo ogrodnicze „Szczepanówka”. Oboje zostali laureatami konkursu zorganizowanego przez naszą redakcję przy współpracy z EFRWP w kategorii „Innowacyjne przedsiębiorstwo na wsi” podczas dorocznego Europejskiego Forum Rolniczego odbywającego się 23-24 marca br. w Jasionce koło Rzeszowa.

Ojcowizna w godne ręce

Gospodyni w 1993 r. przejęła gospodarstwo po rodzicach. Po ukończeniu studiów ogrodniczych na AR w Lublinie wyspecjalizowała je i rozbudowała w kierunku sadowniczym, rozwinęła przetwórstwo owoców. Prowadzony jest nowoczesny sad jabłoniowy na podkładkach karłowych M9 (rozstaw drzew co 1 metr, a w rzędzie 3,5 metra) o wydajności powyżej 50 ton z hektara. Oprócz jabłek (odmian: jonaprince, golden delicious, szampion, gala) zajmuje się produkcją gruszy odmiany konferencja, wiśni łutówki oraz czereśni kordia i sumit. Jego ogólna powierzchnia liczy 10 ha. Przez miedzę graniczy z również sadowniczym 15-hektarowym gospodarstwem brata pani Elżbiety. Prowadzą je wspólnie, razem korzystają ze sprzętu i chłodni.

r e k l a m aUprawy sadownicze posiadają certyfikat Integrowanej Produkcji (IP), potwierdzający dbałość o odpowiednią ochronę roślin i ich nawożenie oraz ochronę środowiska i bezpieczeństwo konsumentów. W procesie produkcji wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest system zadaszenia sadu czereśniowego, chroniący go przed deszczem i ptactwem oraz umożliwiający lepsze zapylanie kwiatów. Później chroni owoce przed pękaniem, co zwiększa zbiory i poprawia ich jakość.

Gospodarstwo należy do zrzeszenia producentów, dzięki któremu jest możliwość uczestniczenia w sadowniczych szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje. Firma objęta jest certyfikatem GLOBALG.A.P., umożliwiającym sprzedaż owoców do supermarketów poprzez zrzeszenie. Nowoczesna baza przechowalnicza oparta jest na komorach z kontrolowaną atmosferą o pojemności 800 t owoców.

Polecany artykuł

Gdzie ta interwencja? „Eskimos” zwraca się do rolników z prośbą o cierpliwośćKolejną innowacją jest kombajnowy zbiór wiśni amerykańskim kombajnem do zbioru malin – w gospodarstwie były maliny, ale je skasowano, bo terminy ich zbiorów nakładały się na prace przy jabłkach. Sad wiśniowy został przystosowany do zbioru kombajnem poprzez odpowiednie nasadzenia i cięcie. Od wielu lat Bułowie korzystają z możliwości dofinansowań z UE. Z funduszy tych sfinansowali, np. nowe nasadzenia, budowę przechowalni owoców, zakup maszyn (ciągnik, opryskiwacz itp.).

Cały reportaż przeczytasz w majowym wydaniu top agrar Polska.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii