Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Nowocześnie, ale w zgodzie z przyrodą

Obrazek

Sam 10-hektarowy sad może być zbyt mały, by się utrzymać, nawet jeśli technologicznie jest na najwyższym poziomie. Może pójść w przetwórstwo i sprzedaż na miejscu i przez Internet?

Bartłomiej Czekała29 kwietnia 2018, 14:00
Mamy godne następczynie. To one są motorem naszego rozwoju i inwestycji – mówią o swoich córkach Elżbieta i Marian Bułowie z kolonii Świdnik Mały pod Lublinem, prowadzący gospodarstwo ogrodnicze „Szczepanówka”. Oboje zostali laureatami konkursu zorganizowanego przez naszą redakcję przy współpracy z EFRWP w kategorii „Innowacyjne przedsiębiorstwo na wsi” podczas dorocznego Europejskiego Forum Rolniczego odbywającego się 23-24 marca br. w Jasionce koło Rzeszowa.

Ojcowizna w godne ręce

Gospodyni w 1993 r. przejęła gospodarstwo po rodzicach. Po ukończeniu studiów ogrodniczych na AR w Lublinie wyspecjalizowała je i rozbudowała w kierunku sadowniczym, rozwinęła przetwórstwo owoców. Prowadzony jest nowoczesny sad jabłoniowy na podkładkach karłowych M9 (rozstaw drzew co 1 metr, a w rzędzie 3,5 metra) o wydajności powyżej 50 ton z hektara. Oprócz jabłek (odmian: jonaprince, golden delicious, szampion, gala) zajmuje się produkcją gruszy odmiany konferencja, wiśni łutówki oraz czereśni kordia i sumit. Jego ogólna powierzchnia liczy 10 ha. Przez miedzę graniczy z również sadowniczym 15-hektarowym gospodarstwem brata pani Elżbiety. Prowadzą je wspólnie, razem korzystają ze sprzętu i chłodni.

Uprawy sadownicze posiadają certyfikat Integrowanej Produkcji (IP), potwierdzający dbałość o odpowiednią ochronę roślin i ich nawożenie oraz ochronę środowiska i bezpieczeństwo konsumentów. W procesie produkcji wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań. Jednym z nich jest system zadaszenia sadu czereśniowego, chroniący go przed deszczem i ptactwem oraz umożliwiający lepsze zapylanie kwiatów. Później chroni owoce przed pękaniem, co zwiększa zbiory i poprawia ich jakość.

Gospodarstwo należy do zrzeszenia producentów, dzięki któremu jest możliwość uczestniczenia w sadowniczych szkoleniach i kursach podnoszących kwalifikacje. Firma objęta jest certyfikatem GLOBALG.A.P., umożliwiającym sprzedaż owoców do supermarketów poprzez zrzeszenie. Nowoczesna baza przechowalnicza oparta jest na komorach z kontrolowaną atmosferą o pojemności 800 t owoców.

Kolejną innowacją jest kombajnowy zbiór wiśni amerykańskim kombajnem do zbioru malin – w gospodarstwie były maliny, ale je skasowano, bo terminy ich zbiorów nakładały się na prace przy jabłkach. Sad wiśniowy został przystosowany do zbioru kombajnem poprzez odpowiednie nasadzenia i cięcie. Od wielu lat Bułowie korzystają z możliwości dofinansowań z UE. Z funduszy tych sfinansowali, np. nowe nasadzenia, budowę przechowalni owoców, zakup maszyn (ciągnik, opryskiwacz itp.).

Cały reportaż przeczytasz w majowym wydaniu top agrar Polska.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)