Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Pomoc de minimis dla rolników będzie wyższa!

Obrazek

Szykujcie się na wyższy pułap pomocy de minimis. Ktoś powie – niewiele. Ale zawsze coś.

dr Piotr Łuczak3 kwietnia 2018, 13:48
Kwota pomocy de minimis ma wzrosnąć z 15 do 25 tys. euro rocznie, choć rada ministrów rolnictwa na jesieni 2017 r. domagała się zwiększenia pomocy do 30 tys. euro. Pieniądze powinny być dostępne już przez następne trzy lata. Oczekuje się, że latem Komisja podejmie decyzję o zwiększeniu tej puli po konsultacji z państwami członkowskimi.

De minimis to pomoc finansowa, którą państwo członkowskie może przyznać gospodarstwu bez uprzedniej zgody Brukseli. Są to głównie krótkoterminowe dotacje w latach kryzysowych, aby pomóc rolnikom w czasach kryzysu z uwagi na ograniczenia płynności.

Aby zapobiec zakłóceniom rynku, KE zamierza wprowadzić dodatkowy środek ochronny: pojedynczy sektor rolny nie powinien otrzymać więcej niż 50% całkowitej kwoty krajowej pomocy de minimis. Bruksela sugeruje powstaje centralnego rejestru, który musi być ustanowiony i wykorzystywany przez państwa członkowskie. Powinno to ułatwić monitorowanie wykorzystania i dystrybucji pomocy.

Komisja rozpoczęła także konsultacje internetowe dotyczące jej wniosku. Ankieta jest skierowana do wszystkich osób, które korzystały lub używały tego narzędzia, w tym agencji rządowych, firm i organizacji oraz osób prywatnych. Konsultacje potrwają do 16 kwietnia br.

Przypomnijmy, że ostatnia podwyżka limitu pomocy de minimis na 1 gospodarstwo rolne miała miejsce 1 stycznia 2014 roku. Wówczas Komisja Europejska zwiększyła go 7,5 do 15 tys. euro.

Opr. pł na podstawie AgE

Fot. Sierszeńska

CZYTAJ TAKŻE: Równe dopłaty bezpośrednie - czy są możliwe?


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)