Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Rolnikom będzie łatwiej o pomocników przy zbiorach!

17.04.2018

Drukuj

Rolnikom będzie łatwiej o pomocników przy zbiorach!

Artykuł dostępny

Rządowi od początku zależało na szybkim tempie prac nad ustawą tak, aby rolnicy mogli z niej skorzystać jeszcze podczas tegorocznych zbiorów. I chyba to się uda, bowiem ustawa trafiła już do Senatu.

r e k l a m aWprowadza ona nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej dla pracowników. Będzie ona zawierana między właścicielem gospodarstwa, a jego pomocnikiem na czas spiętrzenia sezonowych prac przy zbiorach.

– W sytuacjach wymagających wsparcia przy zbiorach nagminnie stosowane są umowy o dzieło, które nie są oskładkowane, czyli nie zabezpieczają osób przy nich pracujących, i nie przystają do charakteru prowadzonej pracy. Dlatego zaproponowano, aby podstawą świadczenia pomocy przy zbiorach był nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – napisano w uzasadnieniu ustawy. 

Nowy rodzaj umowy

Umowa taka nie będzie rodziła obowiązku zapłaty wynagrodzenia minimalnego, ale rolnik będzie musiał opłacić za swojego pomocnika składkę wypadkową, chorobową oraz macierzyńską. W ten sposób otrzyma on prawo do jednorazowego odszkodowania w sytuacji,  gdyby doszło do wypadku w gospodarstwie rolnym. Resort rolnictwa podczas prac legislacyjnych podkreślał, że umowa nie jest pisana tylko pod możliwość zatrudniania cudzoziemców.

Polecany artykuł

Ustawa o pomocniku rolnika wchodzi w życie– Ta ustawa jest skierowana do wszystkich obywateli, którzy zamierzają podjąć pracę pomocnika przy zbiorach. Jeżeli sąsiad chce pracować u sąsiada w charakterze pomocnika przy zbiorach, to jak najbardziej z dobrodziejstwa tej ustawy będzie mógł skorzystać – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. 

Podczas prac w Sejmie wprowadzono kilka poprawek. Po pierwsze, wydłużono czas obowiązywania umowy ze 120 na 180 dni.  Po drugie, zdecydowano, że będzie ona dotyczyła nie tylko zbiorów owoców i warzyw, ale także chmielu, tytoniu oraz roślin zielarskich. Ale odrzucono pomysł Platformy Obywatelskiej, aby rozszerzyć ten katalog roślin o grzyby.

– Chodzi o pomocnika przy zbiorach w ramach pracy tzw. sezonowej. Grzyby uprawne nie są roślinami sezonowymi, są uprawiane przez cały rok – przekonywał wiceminister Romanowski.

Bez większych kontrowersji

– Jest to bardzo dobra ustawa, która jest potrzebna, dlatego chcę bardzo podziękować całemu rządowi, a także ministerstwu rolnictwa za to, że przedstawili taką ustawę, że rolnicy będą mogli zatrudniać pracowników sezonowych i że składka wynosi tylko 180 zł. W imieniu wszystkich rolników, w imieniu rolników, którzy siedzą na galerii i którzy oczekują na tę ustawę, bardzo dziękuję – zachwalał projekt poseł Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości.

Także opozycja mimo uwag i zgłaszanych poprawek poparła zaproponowane przez rząd rozwiązanie.
– Kilka miesięcy temu głosami PiS zostały wprowadzone przepisy, które w znaczący sposób ograniczają dopływ cudzoziemców do prac sezonowych w rolnictwie, w tym w ogrodnictwie. Ta ustawa jest pewnym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom i złagodzeniem tej złej sytuacji, do której państwo doprowadziliście – mówił w Sejmie Mirosław Maliszewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz prezes Związku Sadowników RP.

Za przyjęciem ustawy zagłosowało 425 posłów, tylko jeden był przeciwny, a dwóch wstrzymało się od głosu.   wk

Fot. Wójcik

Polecane dla Ciebie:

article icon

Zboża: początek roku z wzrostami cen

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii