Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Skutki VAT przekształcenia MOL w spółkę

Obrazek

Pytanie Czytelnika: Prowadzę gospodarstwo rolne z hodowlą trzody oraz MOL – przetwórstwa mięsa w formie spółki cywilnej z członkiem rodziny. Planujemy rozwój przetwórstwa i rozważamy przekształcenie spółki cywilnej w sp. z o.o. Jakie będą skutki VAT takiego przekształcenia?

Roman Włodarz12 września 2023, 08:36
Faktycznie w omawianym przypadku można rozważyć następujące warianty:
  • Powołanie niezależnej spółki z o.o. i ewentualne dalsze istnienie spółki cywilnej (s.c.) lub jej stopniowe wygaszanie – wariant najprostszy, powstanie nowy podatnik VAT, który może np. kupić na fakturę VAT wyposażenie s.c.;

Zobacz także: KOWR zyska dodatkowe 980 mln zł. Wiemy na co wyda te pieniądze

  • Przekształcenie s.c. w sp. z o.o. – może na podstawie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych odbyć się w formie uproszczonej lub pełnej. Najczęściej stosuje się tryb uproszczony, jeśli wspólnicy sami reprezentują siebie w s.c. i jest to tryb szybszy i tańszy. Można założyć, że w omawianym przypadku tak właśnie jest. Nie wdając się w szczegóły, taka operacja trwa ok. 2 miesięcy i warto zatrudnić prawnika. Faktycznie dojdzie do wniesienia majątku s.c. aportem do sp. z o.o., następnie dochodzi do rozwiązania spółki cywilnej.

Ewentualna likwidacja działalności gospodarczej obu członków s.c. to już odrębny problem. Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Majątek spółki cywilnej staje się majątkiem spółki przekształconej (tj. spółki z o.o.), która będzie kontynuowała prowadzenie działalności gospodarczej. Po stronie wspólników nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, a cała transakcja nie będzie opodatkowana podatkiem VAT.

Roman Włodarz
Fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Roman Włodarz
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 09/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)