Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Skutki wprowadzenia strategii „Od pola do stołu” będą katastrofalne? Komisja Europejska w ogniu krytyki

Obrazek

Czy Komisja Europejska celowo zwlekała z publikacją niekorzystnego dla siebie raportu na temat skutków wprowadzenia strategii „Od pola do stołu”? Dziennikarze, którzy dotarli do dokumentów twierdzą, że tak właśnie było. 

wk7 października 2021, 11:41
Od momentu opublikowania założeń strategii „Od pola do stołu” rolnicy z całej Europy domagają się od Komisji Europejskiej przeprowadzenia i opublikowania analizy skutków regulacji. Ale Bruksela odmawia. Irytację organizacji pogłębił fakt, że takie opracowania zrobił już nawet amerykański Departament Rolnictwa.- Po raz pierwszy od ponad 13 lat w Brukseli muszę przeczytać ocenę wpływu na jedną ze wspólnych polityk Unii Europejskiej z agencji rządowej spoza UE – pisał w grudniu zeszłego roku Pekka Pesonen sekretarz generalny Copa-Cogeca. 

Raport był gotowy w styczniu, opublikowano go w sierpniu

Formalnej oceny skutków regulacji wciąż nie ma, ale w sierpniu dość niespodziewanie, ukazał się raport Wspólnego Centrum Badań (Joint Research Centre) Komisji Europejskiej, w którym przeprowadzono analizę skutków wprowadzenia Zielonego Ładu w europejskim rolnictwie. Wśród swoich ustaleń raport stwierdził, że niezależnie od scenariusza, osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju zawartych w strategii „Od pola do stołu”  spowoduje spadek produkcji o 5-15% we wszystkich sektorach.

Tymczasem z ustaleń dziennikarzy EURACTIV wynika, że Komisja Europejska zdecydowała się opóźnić o pół roku publikację kontrowersyjnego raportu na temat potencjalnych skutków flagowej polityki żywnościowej UE. Specjalnie wybrano także cichą publikację na stronach internetowych Wspólnego Centrum Badań w połowie lata. Z dokumentów do, których dotarli dziennikarze wynika, że raport był gotowy w styczniu, a upubliczniono go dopiero 11 sierpnia. 

Komisja Europejska odpiera zarzuty

Komisja Europejska broni się przed zarzutami o próby utajnienia dokumentu wskazują, że w styczniu zidentyfikowano szereg niedociągnięć w raporcie, które Komisja próbowała naprawić. Zdając sobie sprawę, że nie było możliwe rozwiązanie tych problemów w rozsądnym terminie, zdecydowano mimo wszystko opublikować badanie „bezzwłocznie” powiedział dziennikarzom EURACTIV rzecznik prasowy KE. Odrzucono także zarzut dotyczący celowej publikacji raportu w środku lata, twierdząc, że Komisja Europejska pracuje przez cały rok. 
wk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)