Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

V Forum Rolników i Agrobiznesu: Finansowanie rolnictwa w obliczu zagrożeń rynkowych i klimatycznych

- W tej chwili prowadzenie produkcji rolniczej bez ubezpieczeń jest absolutnym ryzykiem, którego gospodarstwo nie powinno brać na siebie. Zbyt wiele dzieje się sytuacji klimatycznych, środowiskowych, zawirowań pogodowych żeby nie brać pod uwagę ubezpieczeń, głównie upraw w swojej działalności – mówił podczas naszego Forum Maciej Piskorski, dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas.

Dominika Mulak25 listopada 2020, 13:33

- Ubezpieczenia obowiązkowe, czyli te związane z uprawami, OC rolnika i budynków powinny być traktowane nie tylko jako konieczność ale też jako coś co działa i minimalizuje potencjalne straty – podkreślał Maciej Piskorski z banku BNP Paribas – partnera naszego Forum Rolników i Agrobiznesu.

3,21 mld zł – tyle pieniędzy wypłacono rolnikom z tytułu ubezpieczeń od zjawisk pogodowych w latach 2008-2018.

- W tym roku popyt przewyższył podaż. Dużo więcej rolników chciało się ubezpieczyć i niestety część została odesłana z przysłowiowym kwitkiem –  mówił Prelegent. To pokazuje z jednej strony świetne podejście rolników, że chcą się ubezpieczać, a z drugiej strony okazuje się, że środków nie dla wszystkich wystarcza. Podkreślał również, że w przyszłości potrzebne jest też rozwiązanie ubezpieczeń zwierząt.

- Wiemy, że maszyny potrafią się zapalić w trakcie żniw, a to już nie są małe wydatki – mówił Piskorski i zachęcał również do dobrowolnego ubezpieczania swoich maszyn, a  także od nieszczęśliwych wypadków.

Podczas prelekcji poruszono kwestię korzyści wynikających z Gwarancji FGR, która jest wygodną formą zabezpieczenia kredytu inwestycyjnego lub obrotowego powiązanego z inwestycją otrzymującą wsparcie dotacyjne lub finansowaną kredytem inwestycyjnym zabezpieczonym gwarancją w ramach FGR.

- Dzięki łatwemu zabezpieczeniu kredytu 80% kwoty inwestycji może zostać pokryte. Co ważne, jest to ukłon ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nawet komisarza Wojciechowskiego, finansowanie działalności bieżącej jest dostępne na chwile obecną do końca roku. Wiem, że MRiRW złożyło prośbę do Komisji Europejskiej o przedłużenie o kolejne kilka miesięcy – mówił przedstawiciel BNP Paribas. - W tym przypadku jest jeszcze jedna wartość dodana. Przez pierwsze 12 miesięcy jest dopłata do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych – dodał.


Sprostanie strategii Zielonego ładu

Od rolników oczekuje się w tej chwili, aby sprostali zagadnieniom, które zawarte są m. in. w strategii Zielonego Ładu. W tym kontekście Piskorski podczas prelekcji mówił o nowej propozycji podejścia do badania gleb.

- Wspominaliśmy o tym, że będzie trzeba zredukować poziom nawożenia. Trudno będzie to zrobić, niezależnie czy będzie to koperta regionalna, krajowa czy dla gospodarstwa, jeżeli nie do końca wiemy, co i jaki jest skład naszej gleby – mówił Prelegent. Badanie, które przeprowadził Bank BNP Paribas wspólnie z firmą, z która współpracuje i bada rynek rolny pokazuje, czy w gospodarstwach jest prowadzona dokładna analiza gleby.  - Tak naprawdę tylko te największe gospodarstwa taką analizę prowadzą. Tu nie mówimy o badaniach NPK tylko dużo szerszych. Mówi się, że dobre badanie gleby to jest badanie ok. 17 składników – mówił, dodając, że spełnienie tych założeń jest niezbędne, aby dalej prowadzić produkcję rolniczą ponosząc mniejsze ryzyka.

Ponadto zdaniem Piskorskiego, adoptowanie się do strategii Zielonego ładu nie do końca wiedząc, czy i jaki mam skład gleby aby stosować odpowiednie nawożenie jest słuszne.
- Ważne jest aby glebę w kompleksowy i dość częsty sposób badać. To pozwoli nam zminimalizować stosowanie nawozów, do którego będziemy zmuszeni bądź zachęceni przez politykę Zielonego Ładu – mówił podczas Forum.

Na jakim poziomie jest wykorzystywane rolnictwo precyzyjne przez gospodarstwa rolne? – to kolejna część badania, o którym mówił nasz Prelegent. W tym przypadku, również duże gospodarstwa rolne wysuwają się na prowadzenie.

- Podczas dzisiejszego Forum dużo było mówione o wsparciu małych gospodarstw. Super, wspierajmy te gospodarstwa małe, ale musimy w jakiś sposób dać im narzędzia i pewne rozwiązania, wiedzę oraz pewien sposób użytkowania tej wiedzy – mówił Piskorski.

Przedstawił on rozwiązanie opracowane przez ich Bank, a mianowicie chodzi o portal agronomist.pl, który został stworzony wspólnie z przedsiębiorcami rolnymi oraz przetwórcami tak, aby odpowiadał na ich potrzeby i wspierał rozwój biznesu.

– Na portalu znajdziemy zarówno precyzyjną prognozę pogody, jak i monitoring satelitarny pól. To są właśnie przykłady rolnictwa precyzyjnego, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Nie uważam, że są to rozwiązania tylko i wyłącznie dla największych gospodarstw – mówił i podkreślił, że z tych rozwiązań powinny korzystać coraz bardziej gospodarstwa małe. Ponadto coraz więcej kobiet korzysta z portalu i jest zainteresowanych prowadzeniem gospodarstwa rolnego.


Wszyscy wiedzą, a jednak…

Prelegent na koniec przedstawił osiem zasad, którymi powinni kierować się rolnicy, które przez lata działalności finansującej rolnictwo, cały czas się przeplatają, zwłaszcza w ostatnim roku:

  1. Planuj ambitnie ale z głową
  2. Gospodarstwo rolne i domowe to dwie różne rzeczy
  3. Wybieraj ostrożnie partnerów biznesowych
  4. Monitoruj stale sytuację swojego gospodarstwa i otoczenie, w którym funkcjonujesz
  5. Nie czekaj z informacją, gdy zaczynają się problemy
  6. „Dwie Kieszenie”: pieniądze na bieżące wydatki i na inwestycje
  7. Unikaj „szybkich” kredytów, gdyż często okazują się dużo droższe
  8. Ubezpieczaj jak najwięcej majątku w celu uniknięcia strat


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)