Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Wojciechowski: zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo

- W nowej WPR zaoferujemy rolnikom ekologicznym naprawdę dużo. Będzie bardzo mocna preferencja dla tego typu gospodarowania – zapowiedział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas Dialogu Obywatelskiego nt. Europejskiego Zielonego Ładu.  Dodał, że 24 marca zostanie ogłoszony przez Komisję Europejską Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego.

Kamila Szałaj4 marca 2021, 16:25
Dziś podczas Dialogu Obywatelskiego i Panelu Ekspertów poświęconego szansom i zagrożeniom jakie wynikają z Europejskiego Zielonego Ładu, komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że Komisja Europejska za trzy tygodnie – 24 marca – ogłosi Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego.

- Plan Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego będzie bardzo ambitny. Zostanie w nim zawarty cały szereg działań związanych z promocją ekologicznej żywności. A proszę mi wierzyć, jest absolutna preferencja dla żywności ekologicznej i dla jej promocji, więc Unia Europejska przeznaczy duże nakłady, żeby ten kierunek rozwinąć – podkreślił Wojciechowski.

Jednocześnie ocenił, że w polskich realiach problemem będzie to, by wsparcie trafiało do naprawdę ekologicznych gospodarstw. 

Komisarz zaznaczył, że Zielony Ład i towarzyszące mu strategie „Od Pola do stołu” i „Bioróżnorodności” stanowią wielkie pole do rozwoju rolnictwa ekologicznego. 

- Unia Europejska zaoferuje naprawdę dużo takim rolnikom – powiedział i dodał, że system wsparcia rolnictwa ekologicznego będzie teraz rozdzielony na dwa filary.  

- To nie będzie tylko II filar, ale także ekoschematy, czyli nowa płatność bezpośrednia w przyszłej WPR. Rolnik ekologiczny będzie z automatu uczestnikiem ekoprogramu, wiec będzie premiowany w dopłatach bezpośrednich, a za produkcję ekologiczną będzie premiowany w drugim filarze. I o ile w ramach ekoprogramu będziemy płacić za ekologiczną uprawę ziemi, o tyle w drugim filarze wsparcie powinno być związane z produkcją i z dostarczeniem produktu na rynek – powiedział. 

Komisarz zaznaczył też, że jeśli rolnicy podejmą ekologiczną uprawę, nie pożałują swojej decyzji, bo „ten rynek się rozwija i będzie bardzo mocna preferencja UE dla tego typu gospodarowania”.


Kamila Szałaj


Picture of the author
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)