Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Zarządzanie>

Zmiany VAT dla rolników już w toku

Od tego roku wszyscy podatnicy czynni VAT, w tym rolnicy, będą mieli obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego. To jeszcze nie wszystkie zmiany, jakie obowiązują w tym roku, a mogą dotknąć rolników.

dr Piotr Łuczak6 lutego 2018, 13:54
Dziś w Perzycach k. Krotoszyna zaczęliśmy noworoczną turę seminariów VAT dla Czytelników top agrar Polska. Duże zainteresowanie rolników wzbudza fakt, że tego roku podatnicy czynni VAT będą mieli obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego co miesiąc, nawet jeśli podatek rozliczają kwartalnie. To prawdopodobnie jest przygotowanie do wprowadzenia do obrotu gospodarczego obowiązku stosowania faktur elektronicznych.

– Urząd skarbowy będzie chciał mieć pełny wgląd w zdarzenia gospodarcze, również w gospodarstwach rolnych – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.

Pojawia się też obowiązek tzw. split payment (płatność rozdzielona). Płatność za nabyty towar lub usługę jest dokonywana w taki sposób, że zapłata odpowiadająca wartości sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek rozliczeniowy dostawcy, lub jest rozliczana w inny sposób, natomiast pozostała zapłata odpowiadająca kwocie podatku od towarów i usług, jest płacona na specjalny rachunek bankowy dostawcy – rachunek VAT. W ten sposób następuje podział kwoty należnej dostawcy. Przepisy regulujące to zagadnienie miały zacząć obowiązywać od kwietnia 2018 r.

O nowościach VAT mówimy na redakcyjnych seminariach VAT, które zaczęliśmy na jesieni 2017. Odwiedziliśmy Płońsk k. Warszawy, Łomżę w woj. podlaskim i Brzozie k. Brodnicy w woj. kujawsko-pomorskim. Dziś przyjechaliśmy do Perzyc k. Krotoszyna w woj. wielkopolskim.ZAPRASZAMY!

1 z 4
Sala podczas naszego seminarium z VATu w Perzycach k. Krotoszyna była pełna.

Sala podczas naszego seminarium z VATu w Perzycach k. Krotoszyna była pełna.

2 z 4
Seminaria z VATu w Perzycach k. Krotoszyna.

Seminaria z VATu w Perzycach k. Krotoszyna.

3 z 4
Przybyli licznie na saminarium VAT rolnicy słuchali z zainteresowaniem. To była duża dawka potrzebnej wiedzy.

Przybyli licznie na saminarium VAT rolnicy słuchali z zainteresowaniem. To była duża dawka potrzebnej wiedzy.

4 z 4
Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT

Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)