Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Bayer – nowości w zbożach i rzepaku

Obrazek

Bayer podąża nadal wytyczoną ścieżką, której celem jest zrównoważony rozwój, pod nowym szyldem – Innowacje dla Rolnictwa Zrównoważonego. Oprócz wielu rozwiązań wspierających rolników, ciągle nie zapomina o nowych produktach do ochrony łanu.

dr Maria Walerowska26 stycznia 2021, 16:22

– Aby można było mówić o skuteczności rolnictwa zrównoważonego, nie należy postrzegać go tylko jako hasła na przyszłość. Rolnicy potrzebują innowacji już dzisiaj. To realne narzędzia, które – pomimo kurczących się zasobów naturalnych – mogą zapewniać wydajną produkcję żywności i wspierać opłacalność pracy rolnika – podkreślał Antoine Bernet, Szef działu Crop Science w Bayer dla Polski, Krajów Bałtyckich, Czech i Słowacji. Dział Crop Science firmy Bayer w zakresie chemicznej i biologicznej ochrony roślin, dostarcza wysokiej jakości nasion oraz upowszechnia rozwiązania cyfrowe, takie jak Climate FieldView, które pomagają rolnikom w zintegrowanym zarządzaniu uprawami oraz ich precyzyjnej i odpowiedzialnej ochronie. W ciągu roku ponad 7800 naukowców w przeszło 50 krajach na całym świecie opracowuje produkty wspierające współczesne rolnictwo.

Nowa technologia ochrony rzepaku 

Uprawa rzepaku jest praktycznie niemożliwa bez zastosowania insektycydów. Szkodniki zajmują istotne miejsce wśród czynników wpływających na poziom plonowania rzepaku. Technologia insektycydowa D-ACT zawiera produkty Decis Mega i Kestrel (Nufarm Polska Sp. z o.o.). Ma ją wyróżniać, szybkie kontaktowe działanie na szkodniki oraz długotrwała ochrona systemiczna. Technologia D-ACT jest dostępna w opakowaniach dostosowanych dla większych i mniejszych powierzchni upraw. Oprócz rzepaku można ją stosować również w ochronie przed szkodnikami ziemniaków i jabłoni.

Decis Mega to dobrze znany środek owadobójczy z grupy pyretroidów. Na szkodniki działa kontaktowo i żołądkowo, z kolei na roślinie wykazuje działanie powierzchniowe. Z tego względu bardzo ważna jest dokładność zabiegu i pełne pokrycie roślin w czasie oprysku. Decis Mega najlepiej działa w niższych temperaturach, tj. poniżej 20 st. C, gdy jeszcze jest zbyt zimno na pełne działanie substancji systemicznych. 

Kestrel to systemiczny środek owadobójczy, oparty o acetamipryd. Działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo, co umożliwia stosowanie środka przeciwko stadiom szkodników żerujących wewnątrz i na zewnątrz łodyg, pędów i liści. Wewnątrz rośliny preparat utrzymuje aktywność dłużej niż na powierzchni. Z kolei działanie na owady (kontaktowe i żołądkowe) trwa około 10 dni, w zależności od gatunku i fazy rozwojowej szkodnika. 

Nowe rozwiązanie testowano w Centrach Doświadczalnych Bayer w różnych warunkach pogodowych i przy zmiennej presji szkodników. W oparciu o wyniki doświadczeń rekomendowane jest wczesną wiosną, tuż po pojawieniu się chowacza brukwiaczka zastosowanie zabiegu preparatem Decisem Mega. W okresie późniejszym, obejmującym chowacze łodygowe i słodyszka rzepakowego, polecana jest mieszanina Decis Mega z Kestrelem. Preparat Kestrel można zastosować również w okresie późniejszym, w celu zwalczenia szkodników łuszczynowych. Jego dłuższe i systemiczna działanie pozwoli między innymi na zwalczenie chowacza podobnika i pryszczarka kapustnika. 

Nowy fungicyd w zbożach

Najnowszym fungicydem do ochrony zbóż jest Input Triple, rekomendowanym m.in. do zabiegu T1. Zawiera 160 g/l protiokonazolu, 200 g/l spiroksaminy oraz 40 g/l proquinazidu. Chroni zboża m.in. przed łamliwością podstawy źdźbła, ale także dzięki zawartości proquinazidu zwalcza mączniaka prawdziwego, zarówno interwencyjnie, jak i zapobiegawczo.

– Fungicyd spełnia wymogi rolnictwa zrównoważonego i strategii antyodpornościowej. Istotnym atutem Input Triple jest formulacja „Leafshield”, która zapewnia możliwość zastosowania w mniej korzystnych warunkach atmosferycznych. Input Triple rekomendowany jest w programie ochrony wspólnie z Ascra Xpro (wprowadzonym na polski rynek w roku 2020) w drugim zabiegu T2, co zabezpiecza plantację praktycznie na cały sezon – przekonywał Dariusz Szymański z firmy Bayer.Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)