Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Będzie zakaz importu zbóż z Ukrainy?

Obrazek

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje o zawieszenie importu zbóż z Ukrainy. A jako powód podaje zagrożenie… afrykańskim pomorem świń.

7 listopada 2016, 14:12

Zdaniem samorządu rolniczego kontynuowanie importu z Ukrainy grozi zawleczeniem kolejnych ognisk wirusa afrykańskiego pomoru świń do Polski. „W opinii producentów świń oraz lekarzy weterynarii podczas zbiorów zbóż istnieje ryzyko kontaktu ziarna z padliną dzików chorych na ASF oraz ich odchodami skażonymi wirusem. Badania weterynaryjne wskazują na to, że wirus może zachować swoją żywotność do 280 dni.” 

ASF lubi zimno

Działacze samorządu rolniczego przytaczają opinię naukowe, które mówią, że w niskiej temperaturze ASF jest niezwykle żywotny i zjadliwy. Jest również odporny na wysychanie i gnicie. To dlatego w Hiszpanii stwierdzono obecność żywotnego wirusa w 18-tygodniowych gnijących zwłokach świń.

Biorąc to wszystko pod uwagę, a także pamiętając, że zbliża się zima, import zboża z Ukrainy niesie olbrzymie ryzyko rozprzestrzenienia wirusa ASF nie tylko na teren Polski, ale i Unii Europejskiej.

Polskie służby weterynaryjne nieoficjalnie przyznają, że sposób zwalczania afrykańskiego pomoru świń u naszych wschodnich sąsiadów jest daleki od europejskich standardów. To dlatego notujemy tak dużo przypadków chorych na ASF padłych dzików w pobliżu granicy z Białorusią, których teraz szuka w lasach nawet wojsko.

Nadmierny import?

Polskie organizacje rolnicze od dawna protestują przeciwko nadmiernemu importowi zbóż (szczególnie kukurydzy) z Ukrainy, który ich zdaniem destabilizuje rynek krajowy i wpływa na obniżenie cen skupu. Rolnicy kwestionują również jakość tego ziarna. Problem w tym, że bezcłowe kontyngenty ustanowiła Unia Europejska, a polski rząd nie może tego jednostronnie zmienić. Po drugie, oficjalne dane wcale nie potwierdzają opinii, że zalewa nas ukraińskie zboże.

Z danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa wynika, że w zeszłym roku było to zaledwie 180 tys. t zbóż. Podczas, gdy w 2015 r. całkowity import zbóż do Polski wyniósł 1,2 mln t. A to oznacza, że udział zbóż z Ukrainy wyniósł 14%.

Faktem jest natomiast, że ukraińscy eksporterzy korzystają na otwieraniu granic przez Brukselę. Wolumen importu zbóż w 2015 r. do wszystkich państw Unii Europejskiej był o ponad 40% większy niż średnia z lat 2011-2014. W pierwszym półroczu 2016 r. Unia Europejska kupiła z Ukrainy 5,7 mln t zbóż, czyli o 17,5% więcej niż rok wcześniej. wk

Fot. SierszeńskaNewsletter rynkowy

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)