Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Ciężka próba dla herbicydów

Obrazek

Cały czas widzimy skutki mokrej i zimnej wiosny mającej wpływ na zabiegi ochrony roślin. Jak w takich warunkach działały herbicydy mogliśmy się przekonać na Dniach Pola zorganizowanych przez firmę Ciech Sarzyna.

Jacek Daleszyński30 czerwca 2017, 15:10
Pierwsze poletka prezentowały kukurydzę i skuteczność w jej odchwaszczaniu preparatu Nikosar 060 OD w mieszaninie z różnymi herbicydami. Zabiegi na poletkach zostały wykonane w fazie 3–4 liści kukurydzy. Wśród prezentowanych kombinacji wysoką skutecznością odznaczały się m.in. mieszaniny Nikosaru z:
  • terbutylazyną, mezotrionem i s-metalachlorem (np. Lumax)
  • tienkarbazonem metylu i izoksaflutolem (np. Adengo)
  • foramsulfuronem, tienkarbazonem i jodosulfuronem (np. Maister Power).

Przedplonem dla kukurydzy był rzepak i nie wszystkie kombinacje poradziły sobie ze zwalczaniem jego samosiewów. Niektóre powodowały też uszkodzenia samej kukurydzy.
Zaprezentowany rzepak chroniony był herbicydem Szabla 480 EC w mieszaninie z metazachlorem. Przeciwko jednoliściennym chwastom jesienią zastosowano Labrador Extra 50 EC, a przeciwko chwastom m.in. rumianowatym wiosną zastosowano Faworyt 300 SL. Skracanie jesienne przeprowadzono tebukonazolem w preparacie Tarcza Łan Extra 250 EW. Na opadanie płatków zastosowano ten sam preparat.

W pszenicy ozimej wiosną zastosowano rodzinę preparatów Chwastox, także w mieszaninie z innymi herbicydami. Można było zobaczyć skuteczność m.in. nowego preparatu Chwastox Complex 260 EW (MCPA, chlopyralid, fluroksypyr). Preparat oprócz działania nalistnego ma się też odznaczać działaniem na korzenie chwastów i skutecznie zwalczać np. ostrożeń. Na poletkach zaprezentowano jego kombinacje z m.in.:
  • chlorotoluronem (zastosowanie wiosenne)
  • sulfosulfuronem
  • tribenuronem metylu.

To już 80 lat


Dyrektor marketingu firmy Ciech Sebastian Kostrubała otwierając spotkanie w Orłowie (k. Nowego Dworu Gdańskiego) przypomniał zebranym, że firma istnieje już od 80 lat. Powstała ona w 1937 r. i na początku produkowała nitrozwiązki. Na czas wojny zawieszono działalność fabryki, której wyposażenie wywieziono, a w jej obiektach magazynowano broń i sortowano amunicję. W 1962 r. uruchomiono linię do produkcji MCPA – narodziła się marka Chwastox, a w drugiej połowie lat siedemdziesiątych uruchomiono produkcję Siarkolu. W 2014 r. oddano do użytku nową linię produkującą MCPA i MCPP-P (jedną z dwóch największych tego typu instalacji na świecie) oraz uruchomiono instalację do aminowania glifosatu.

Co nowego?


Jacek Skwira z działu rozwoju firmy zapowiedział, że w 2022 r. Ciech chce mieć w swojej ofercie dwa razy więcej produktów niż obecnie, czyli ponad 50. Z kolei Małgorzata Nadziakiewicz wspomniała o nowościach. Będą to m.in. dwie zaprawy nasienne Sarfun Duo 515 FS zawierający (tebukonazol i tiruam) oraz Sarox Duo Active (tetrakonazol i tiofanat metylowy. Dwie zaprawy mają zapewni kompleksową ochronę zbóż w różnych warunkach uprawy i przy różnym nasileniu chorób Produkty będą dostępne w sprzedaży od najbliższej jesieni.

jd, fot. Daleszyński


1 z 11
Przy poletkach z kukurydzą.

Przy poletkach z kukurydzą.

2 z 11
Przy poletkach z kukurydzą.

Przy poletkach z kukurydzą.

3 z 11
Uszkodzenia herbicydowe.

Uszkodzenia herbicydowe.

4 z 11
Uszkodzenia herbicydowe.

Uszkodzenia herbicydowe.

5 z 11
Alejka prezentująca działanie preparatów w rzepaku.

Alejka prezentująca działanie preparatów w rzepaku.

6 z 11
Wyschnięta gleba na Żuławach.

Wyschnięta gleba na Żuławach.

7 z 11
DTR na liściu flagowym pszenicy na poletkach.

DTR na liściu flagowym pszenicy na poletkach.

8 z 11
Strategię odchwaszczania pszenicy omówił Bartosz Waniorek.

Strategię odchwaszczania pszenicy omówił Bartosz Waniorek.

9 z 11
Poletka z pszenicą.

Poletka z pszenicą.

10 z 11
Sebastian Kostrubała przybliżył m.in. historię firmy.

Sebastian Kostrubała przybliżył m.in. historię firmy.

11 z 11
Małgorzata Nadziakiewicz opowiedziała o nowościach produktowych.

Małgorzata Nadziakiewicz opowiedziała o nowościach produktowych.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)