Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Cisza na rynku zbóż

Obrazek

Ostatni tydzień na krajowym rynku zbóż przebiega dość spokojnie. Ceny nieco spadły, stąd nie ma wielu chętnych do sprzedaży. Jedynie lokalnie podrożało żyto i jęczmień.

17 stycznia 2014, 10:34

Pszenica zarówno w obrocie krajowym, jak i w portach jest przeciętnie o 20 zł/t tańsza. Ziarno jakościowe można sprzedać po ok. 780 zł/t netto. W przypadku żyta jest to ok. 550-560 zł/t netto, a jęczmienia ok. 700 zł/t. W takiej cenie (brutto) można także sprzedać kukurydzę.


Ten zastój to domena początku roku, ale także wpływ sytuacji na giełdach towarowych. W ostatnich dniach, zarówno w Paryżu, jak i w Chicago, kontrakty na pszenicę taniały. Dopiero 15 stycznia w Chicago zaobserwowano delikatny wzrost na skutek silnego globalnego popytu i wzrostu konkurencyjności ziarna amerykańskiego.


Z kolei – jak informuje Andrzej Bąk z WGT SA – amerykańska kukurydza straciła na wartości pod ciśnieniem sprzedaży ze strony farmerów, którzy skorzystali z 5% wzrostu cen w piątek 11 stycznia. Dodatkowo prognozy produkcji kukurydzy w Chinach są lepsze niż wcześniej przewidywano, stąd obawa o anulowanie wcześniejszych zakupów amerykańskiego ziarna przez ten kraj.  Z drugiej strony upały w Argentynie potęgują obawy o kondycje tamtejszych upraw kukurydzy.


Nerwowości na rynku jest sporo,  stąd ograniczone ruchy cenowe w obu kierunkach. Za kilka tygodni, kiedy poznamy kolejne szacunki produkcji na świecie (prawdopodobnie lepsze niż dotychczasowe), możemy spodziewać się przecen – jednak te mogą dotyczyć najwyżej kukurydzy. Ceny innych zbóż, przynajmniej na razie, nie są zagrożone.

jbWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)