Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Co dalej z importem płodów rolnych z Ukrainy?

Obrazek

Od początku stycznia 2016 roku pomiędzy Unią Europejską a Ukrainą obowiązuje tymczasowa umowa DCFTA (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement), jako część Umowy o Stowarzyszeniu z listopada 2014 roku. Co oznacza ta umowa dla polskich rolników i co z sobą niesie?

Aneta Lewandowska5 czerwca 2017, 14:38

Ukraińsko-europejska umowa oznacza wzajemne otwarcie rynków na produkty i usługi, oparte na szczegółowo określonych zasadach. UE jest obecnie największym partnerem handlowym Ukrainy, pokrywającym 40% jej handlu w 2015 roku. Z drugiej strony – Ukraina pokrywa 0,8% wymiany handlowej Unii, z obrotami na poziomie 1,15 miliarda euro w 2015 roku. Ukraina eksportuje do krajów członkowskich głównie takie materiały jak: żelazo, stal, produkty przemysłu górniczego i płody rolne. Według statystyk UE zaimportowała z Ukrainy 8,2 mln ton zbóż w 2016 roku, podczas gdy sprzedała na wschód tylko 34 tysiące ton zboża.

Żeby lepiej zintegrować się z przepisami państw członkowskich, Ukraina coraz szerzej przyjmuje normy i standardy panujące wewnątrz UE. 

Za sprawą DCFTA Unia oferuje swojemu partnerowi większe koncesje handlowe. Popierają je także eurodeputowani, ale mają pewne uwagi i zastrzeżenia.

Podczas ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyło się głosowanie w sprawie wprowadzenia zmian we wniosku do rozporządzenia PE i Rady z 29.9.2016 roku dot. realizacji zapisów umowy handlowej z Ukrainą. Posłowie zdecydowali, że kilka produktów nie zostanie objętych dodatkowymi koncesjami – obowiązujące będą te zawarte dotychczas w DCFTA. Do tych produktów należą: pomidory, pszenica oraz mocznik, wykorzystywany do produkcji nawozów.

 Warunkiem, jaki postawili posłowie, aby Kijów miał przyznane preferencje eksportowe, jest walka z korupcją, co ma być rozwinięciem wymogu poszanowania zasad panujących w UE.

Posłowie zapewnili także, że europejscy przedstawiciele przemysłu i producentów będą mogli wnioskować o przeprowadzenie badań dotyczących mechanizmów ich ochrony. Wcześniej tylko państwa członkowskie mogły zgłaszać taką potrzebę.Jarosław Wałęsa, poseł z grupy Chrześcijańskich Demokratów, podkreślał, że PE nie zakończył jeszcze prac nad raportem dotyczącym skuteczności wprowadzonej umowy, dlatego posłowie nie są w stanie określić, czy zastosowane środki są wystarczające, czy nie. Zaapelował, by taką ocenę przeprowadzić jak najszybciej. 
– Mam nadzieję, że środki te zacieśnią nasze relacje oraz skutecznie pomogą Ukrainie – mówił europoseł.   alPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)