Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Czas na chwasty w zbożach ozimych

Obrazek

Sporo plantacji z wysianymi zbożami ozimymi już się zieleni. Czas zatem ochronić je przed chwastami.

6 października 2014, 13:06

Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych daje najlepsze efekty, dlatego ze względów praktycznych nie należy przekładać go na wiosnę. Zastosowanie doglebowych przedwschodowych preparatów skomplikowało się nieco od chwili, gdy obowiązuje integrowana ochrona roślin. Uzasadnienie zabiegu nie wyklucza jednak stosowania tego typu preparatów.
Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych można zatem wykonać przedwschodowo, np. preparatem Racer 250 EC (fluorochloridon) Glean 75 WG (chlorosulfuron) lub Golden Pendimet (pendimetalina).
Kolejnym etapem, kiedy można wykonać zabieg jest faza do 3. liścia zbóż (BBCH 13). Do dyspozycji są tu wspomniane wcześniej substancje oprócz fluorochloridonu oraz flufenacet (komponent preparatu Komplet 560 SC), prosulfokarb (Boxer 800 EC), jodosulfuron (Huzar 100 OD), diflufenikan (Legato 500 SC).
Od fazy 3. liścia do końca wegetacji jesiennej można zastosować np. mieszaninę DFF i chlorotoluronu (Snajper 600 SC), beflubutamidu z izporoturonem (Herbaflex 585 SC), a także w temperaturze powyżej 8oC regulatory wzrostu, jak 2,4-d, MCPA i dikambę.
Szczególną uwagę należy zwrócić na miotłę zbożową. W tym roku była ona problemem na wielu plantacjach i towarzyszyła zbożom aż do żniw. Dokuczliwa będzie ona przede wszystkim w zbożach uprawianych po sobie w systemie bezorkowym. Skutecznie zwalczana jest przez np. izporoturon, substancje z grupy sulfonylomocznika (tutaj jednak obserwuje się powstawanie odporności, szczególnie na chlorosulfuron). Skuteczne są także prosulfokarb, flufenacet, diflufenikan, jodosulfuron.
Wszystkie niezbędne informacje na temat odchwaszczania zbóż ozimych znajdziecie Państwo w naszym najnowszym wydaniu „Zboża  – ochrona i prowadzenie łanu”, które można zamówić na stronie www.agrarsklep.pl.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)