Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Czy można jeszcze odchwaszczać zboża?

Obrazek

Bez wątpienia najważniejszy w odchwaszczaniu zbóż jest zabieg jesienny. Czy można zatem wykonać go jeszcze na plantacjach później sianych?

17 listopada 2014, 11:40

Najważniejsze to ograniczyć chwasty uciążliwe, jak np. miotła zbożowa. W poprzednim sezonie było jej bardzo dużo na polach i można się spodziewać, że w tym również wystąpi w większym nasileniu. To bardzo prawdopodobne, ponieważ sporo plantacji zbóż było zachwaszczonych tym gatunkiem do samych żniw. Ważnym aspektem jest temperatura, w której działają herbicydy. W przypadku miotły zbożowej i w obecnie panujących warunkach można zastosować chlorotoluron (CTU, rejestracja w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu) działający nawet przy 0 st. C oraz izoproturon (IPU, rejestracja w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu i życie) działający w temperaturze 6–8oC. W temperaturze powyżej 1oC skuteczny jest pinoksaden (Axial 100 EC, w pszenicy i jęczmieniu). W temperaturze 8–10oC skutecznie działają IPU + beflubutamid (Herbaflex 585 SC, w pszenicy). Nieco wyższej temperatury wymaga chlorosulfuron – przynajmniej 10oC. Wszystkie powyższe substancje ograniczają miotłę zbożową w stopniu bardzo dobrym. Można jeszcze zastosować diflufenikan (DFF), który wymaga podobnej temperatury, jak chlorosulfuron, jednak odznacza się średnią skutecznością w ograniczaniu miotły zbożowej. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mieszaniny IPU i DFF – działanie na miotłę i chwasty dwuliścienne, jednak w temperaturze 10–12oC (rejestracja w pszenicy, pszenżycie, jęczmieniu i życie).
Wszystkie powyższe rozwiązania są zarejestrowane od drugiego liścia do końca wegetacji jesiennej (BBCH 12–kw), a w przypadku chlorotoluronu aż do momentu pierwszych przymrozków. Z powyższego wynika, że większość zasianych ozimin można jeszcze odchwaszczać, natomiast w przypadku najpóźniej wysiewanych pszenic (w terminie listopadowym) ich faza przed zimą może być niewystarczająca do wykonania zabiegu. Niemniej jednak warto dopilnować jesiennego zabiegu na plantacjach, gdzie jest on jeszcze możliwy. W praktyce należy spodziewać się temperatur poniżej 10oC, zatem do takich warunków trzeba dostosować herbicyd.
Więcej o odchwaszczaniu zbóż w naszym wydaniu „Zboża – ochrona i prowadzenie łanu”.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)