Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Na Ukrainie brakuje kombajnów zbożowych

Obrazek

Zbyt mała liczba kombajnów to istotna przyczyna sporych strat zbóż z jakimi co roku zmagają się ukraińscy rolnicy. 

Jan Beba20 lipca 2015, 10:58

Brak odpowiedniej ilości sprzętu do zbioru zbóż to bolączka ukraińskiego rolnictwa. Jak wyjaśnia szef tamtejszego resortu rolnictwa Olexij Pawlenko, obecnie Ukraina dysponuje flotą ok. 50 tys. kombajnów, podczas gdy zapotrzebowanie wynosi ponad 75 tys. sztuk. Z tego powodu rolnicy z trudem dotrzymują optymalnych terminów zbioru co rocznie powoduje straty szacowane na 6 mln ton, co przelicza się na kwotę blisko 907 mln euro. Pojawiła się jednak nadzieja, aby uzupełnić braki maszynowe wśród ukraińskich producentów. Obecnie prowadzone są rozmowy między fabryką traktorów w Charkowie, a fińskim producentem kombajnów Sampo Rosenlew na licencji której mógłby być prowadzony montaż maszyn żniwnych. Gdyby wspólne przedsięwzięcie doszło do skutku, z pewnością byłby to duży krok w kierunku unormowania sytuacji. Roczne zapotrzebowanie na nowe wysokowydajne maszyny szacowane jest bowiem na 5 do 7 tys. sztuk.

Ukraińcy stopniowo powiększają także możliwości magazynowania płodów rolnych. Po rekordowych zbiorach, jakie maiły miejsce w ubiegłym roku (63,9 mln ton zbóż) znacząco zwiększyły się możliwości magazynowe zarówno wśród średnich i dużych gospodarstw, jak i przedsiębiorstw zajmujących się składowaniem i przetwarzaniem ziaren. Na początku miesiąca możliwości magazynowe wyniosły 7,9 mln ton, czyli o 12,9% więcej niż w roku poprzednim.

oprac. beb na podstawie AgE

Fot. Beba1 z 1
Na Ukrainie brakuje ok. 25 tys. kombajnów.

Na Ukrainie brakuje ok. 25 tys. kombajnów.

Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)