StoryEditor

Da się jeszcze odchwaścić zboża?

Trudne warunki glebowe sprawiły, że nie wszystkim udało się zastosować herbicydy w zbożach ozimych. Czy zatem teraz można to jeszcze zrobić?
29.11.2017., 08:11h
Od naszych Czytelników mamy sygnały, że nie wszędzie udało się odchwaścić zboża. Jednocześnie pada pytanie, czy można to zrobić teraz. Trzeba spojrzeć na kilka kwestii. Przede wszystkim najważniejsza jest temperatura, w której można wykonać zabieg daną substancją czynną. Przypominam, że minimalne temperatury, w których działają najpowszechniej stosowane substancje to:
  • chlorotoluron 0°C (niektóre zalecenia podają nawet –3°C),
  • prosulfokarb >0°C,
  • pendimetalina 5°C,
  • chlorosulfuron 8°C,
  • diflufenikan 8°C,
  • flufenacet 10°C.

Warto pamiętać, że w minimalne wymaganej przez dany herbicyd temperaturze trzeba zastosować jego maksymalną zalecaną dawkę.

Druga ważna kwestia to faza rozwojowa zboża, w której może być wykonany zabieg. Niektóre z substancji można stosować do fazy 2–3 liści (zalecenia dla pszenicy), np. prosulfokarb, inne do fazy 3 jesiennych rozkrzewień, np. mieszaninę fabryczną diflufenikanu, florasulamu i penoksulamu (optymalna temperatura działania dla mieszaniny to przynajmniej 5°C), jeszcze inne można stosować do końca wegetacji jesiennej, np. chlorotoluron.

Trzecia kwestia to możliwość wjazdu w pole. W weekend w niektórych rejonach kraju znowu spadł deszcz 10–20 mm. Mógł on przesądzić o możliwości wykonania zabiegu. Odchwaszczanie jesienne jest zawsze lepsze od wiosennego, m.in. ze względu na mniej zaawansowaną fazę rozwojową chwastów. Jednak także wiosną mamy spore możliwości odchwaszczania zbóż i warto się zastanowić, czy zabieg wykonać jeszcze teraz, w bardzo trudnych warunkach glebowych czy poczekać do wiosny.

jd, fot. Daleszyński
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:06