Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Daj szansę azotowi, zanim zaczniesz dokrzewiać zboża!

Obrazek

Zasypujecie mnie pytaniami o dokrzewianie zbóż ozimych – kiedy, czym i w jakich warunkach wykonać ten zabieg? Postanowiłam więc – tym razem wyjątkowo zza redakcyjnego biurka – odpowiedzieć na najpilniejsze Wasze pytania i wątpliwości,  bo czas i terminy gonią!

dr Maria Walerowska17 marca 2017, 19:58

Czy można już siać zboża jare?

Pytanie 1: Witam. Chodzi mi o siew zbóż jarych. Owies to rozumiem, a pszenicę, jęczmień, pszenżyto kiedy siać, bo widziałem już filmik z siewu jęczmienia nie za zimna gleba na zboża? Łukasz0009

Odpowiedź: Zboża jare w zasadzie nie mają takich sztywnych stref i terminów siewu, jak zboża ozime. Generalnie wszystko zależy od tego czy można wjechać na pole. Korzyścią z tak wczesnego terminu siewu jest na pewno lepsze wykorzystanie zasobu wody pozimowej i aktualnych opadów. Tym bardziej, że coraz częściej bolączką dla upraw ozimych jest brak wody i susza wiosenna. Mniejszym ryzykiem w tym wypadku będzie ewentualny przymrozek czy spowolnienie rozwoju niż ewentualne drastyczne skutki suszy wiosennej.

Różnice między saletrą amonową a saletrosiarczanem amonu

Pytanie 2: Jaka jest różnica między saletrą amonową a saletrosiarczanem amonu i dlaczego nie zaleca Pani saletry do stosowania w lutym a saletrosiarczan amonu tak – przecież obydwa nawozy zawierają te same formy azotu? Franciszek z Mazowsza

Odpowiedź: Zgadzam się z Panem, że obydwa typy nawozu zawierają i formę azotanową i amonową. Z tą różnicą jednak, że saletra amonowa zawiera równo po połowie formy amonowej i azotanowej, np. 32% po 16% każdej, a saletrosiarczan amonu to mieszanina saletry amonowej i siarczanu amonu – zawiera przy tym mniej formy saletrzanej w porównaniu do saletry amonowej i dodatkowo ma też w składzie siarkę, która polepsza efektywność azotu podanego w nawozie. Pamiętajmy, że forma azotanowa (saletrzana) silnie uwadnia komórki, co w przypadku nadejścia przymrozków niesie ze sobą ogromne ryzyko uszkodzenia tkanek przez mróz i wymarznięcia roślin.

Czy już dokrzewiać zboża ozime regulatorami wzrostu?

Pytanie 3:  Witam p. Mario ma pytanie w sprawie dokrzewienia pszenicy ozimej czy lepiej zastosować CCC czy może jakąś inną substancję regulującą wzrost. Wiem, że CCC skraca korzeń, a nie wiadomo jaki będzie rok, czy pomoże czy zaszkodzi i w jakiej dawce najlepiej go stosować? Piotr z Wielkopolski

Odpowiedź: Faktycznie, w tym roku zboża z powodu trudnych siewów (mokry i zimny październik) praktycznie w większości przypadków nie zaczęły się przed zimą krzewić – mają zaledwie 2–4 liści. Tym samym pojawia się często pytanie jak je dokrzewić na wiosnę? Jednak żeby móc zboża dokrzewić – jak sama nazwa wskazuje – zboże musi się krzewić. Więc zanim zacznie szykować opryskiwacze z CCC czy innym retardantem dajcie najpierw czas roślinom, a przede wszystkim zaczekajcie aż zacznie działać azot, który zastosowaliście. W marcu na pewno jeszcze zboża nie będą się krzewić. Stanie się to najwcześniej w pierwszej połowie kwietnia.

Szczegółowe odpowiedzi w poniższym filmie (Q&A).

mwal, bczPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)