StoryEditor

Do kiedy stosować mikroelemety w zbożach?

Ostatnie zimy są raczej łagodne, jednak jesteśmy w strefie klimatu kontynentalnego, co oznacza, że zima w każdej chwili może uderzyć. Dlatego dobrze jest zrobić wszystko, aby rośliny dobrze przygotować do zimy. Jednym ze sposobów jest podanie dolistne mikroelementów. Jakie i kiedy podać?
06.11.2022., 12:11h

Mikroelementy takie jak miedź i mangan zmniejszają podatność na choroby

Podanie dolistne mikroelementów takich jak: mangan, miedź, molibden czy bor, ma nie tylko wzmacnia i uodparnia rośliny na niekorzystne warunki podczas okresu spoczynku, ale także mikroelementy mają zwiększają odporność roślin na choroby.

– Mikroelementy takie jak miedź i mangan zmniejszają podatność na choroby, tj. mączniaka, rdzę oraz rynchosporiozę, pleśń śniegową czy pałecznicę zbóż i traw. Dodatkowo warto pamiętać, że jeśli zboże jest odpowiednio zaopatrzone w mikroelementy, rośliny lepiej wykorzystują azot na wiosnę – podkreśla prof. Schönberger z niezależnej firmy doradczej N.U. Agrar.

Jednocześnie zmniejsza się ryzyko strat na skutek złego przezimowania. Na stanowiskach o niskim zaopatrzeniu w bor (poniżej 0,2 ppm w glebie) nawożenie dolistne niewielką ilością boru jest korzystne również w zbożach (30 g/ha), dzięki czemu synteza węglowodanów będzie przebiegać bez zakłóceń. Pamiętajmy, że bor jest także odpowiedzialny za tworzenie tkanek – podkreśla doradca.

"Roślina potrzebuje molibdenu jako składnika reduktazy azotanowej"

Jeśli od...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 19:50