Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Duże straty z powodu suszy w wielu województwach

Obrazek

W całej Polsce susza daje się rolnikom we mocno we znaki. Ośrodki Doradztwa Rolniczego mówią, że wszyscy niemal ich pracownicy są zaangażowani w prace w gminnych komisjach, więc nie ma problemu z szacowaniem strat w uprawach na bieżąco.

10 lipca 2018, 13:58
Na terenach województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, pomorskiego oraz łódzkiego najtrudniejsza sytuacja dotyczy głównie upraw zbóż jarych. W zachodniopomorskim straty w samej pszenicy jarej sięgają 45%. Sytuacja ma się bardzo podobnie w łódzkim, gdzie w uprawach jarych straty są na poziomie 40–50%. Znacznie gorsza sytuacja, a nawet klęska – jak to określił Jerzy Bielawski, dyrektor Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Kalsku – panuje w woj. lubuskim, gdzie u roślin jarych straty mogą sięgnąć nawet 90% w zależności od gleby, na której są uprawiane. Problemem jest deszcz, który nawet jeśli popada, to tylko w niektórych miejscach.

Niewiele mniejsze straty szacuje się w woj. pomorskim. W niektórych uprawach mogą wynosić one do 70%.

Odrobinę mniejsze straty są notowane w przypadku ozimin, gdzie w województwach: łódzkim i zachodniopomorskim kształtują się one na poziomie 20–40%. W przypadku tego ostatniego susza sprawiła, że rzepak ozimy, z którego uzyskiwano zwykle 5 t/ha, obecnie plonuje na poziomie 1 t/ha.  Skutki suszy odczuwają także rośliny strączkowe (20–40% strat) oraz buraki. Ze słomy, z której z 1 ha zwykle zbierało się 15 bel, obecnie zbiera się tylko 5.

Jak informują dyrektorzy z ODR-ów z tych województw, susza na podlegających im terenach jest monitorowana na bieżąco, a szacowanie strat w uprawach przebiega bez przeszkód. W każdym z nich powołane zostały komisje suszowe. Obecnie w woj. zachodniopomorskim  działa 113 komisji, w lubuskim ponad 60, w łódzkim 126, a w pomorskim 123 komisje.

Z problemem suszy nie borykają się tak mocno rolnicy ze Śląska, co potwierdza ŚODR w Częstochowie. Jak twierdzi dyrekcja tamtejszego ODR, sytuacja w terenie jest pod kontrolą, a komisje suszowe są w każdej chwili gotowe do szacowania strat zgłaszanych przez rolników.

mm


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)