Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Europejskie prognozy zbiorów upraw polowych coraz gorsze

Obrazek

Susza, a niedługo potem obfite opady deszczu w wielu regionach Europy negatywnie wpłynęły na kondycję zbóż ozimych i jarych. Jedynymi roślinami, które skorzystały na takich warunkach jest kukurydza i słonecznik na południu Europy.

28 lipca 2018, 14:03
W praktycznie wszystkich krajach Europy północnej i środkowej, w tym głównych producentów zbóż – Niemiec oraz Polski, prognozuje się zbiory na znacznie niższym poziomie niż w poprzednich latach. Obecna prognoza dla plonów jest niższa od średniej z 5 lat dla wszystkich zbóż ozimych, jarych dla jęczmienia oraz rzepaku.

Jeśli chodzi o kukurydzę na ziarno, słonecznik oraz soję, sytuacja ma się odwrotnie. Obfite opady deszczu w południowej i południowo-wschodniej części Europy, włączając w to Węgry, Rumunię i Bułgarię (najwięksi producenci) pobudziły te rośliny do rozwoju i plony mają być większe niż w latach ubiegłych (patrz tabela).

W Europie prognozy zbioru buraka cukrowego pozostają bez zmian. Spodziewane wyższe zbiory we Francji mają równoważyć mniejsze plony w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytani.


źródło: JRC MARS Bulletin 2018

Z raportu JRC MARS wynika, że w Polsce duży deficyt wody spowodowany suszą, która nadeszła z początkiem maja, znacznie zmniejszył potencjał plonowania rzepaku oraz zbóż ozimych i jarych, zwłaszcza w północno-zachodniej części kraju. W ciągu pierwszych dwóch dekad czerwca, temperatury były wyższe od średniej wieloletniej, natomiast opady znacznie poniżej. W rezultacie klimatyczny bilans wodny (ujemny już od maja) pogorszył się. Sytuację nieco złagodził spadek temperatur pod koniec czerwca i na początku lipca, kiedy to oscylowały one wokół średniej wieloletniej. Opady w trzeciej dekadzie czerwca tylko częściowo poprawiły tę sytuację, gdyż były za małe by uzupełnić braki w zasobach wody. Spowodowały to dopiero intensywne deszcze w drugiej dekadzie lipca, po których poziom wilgotności gleby podniósł się znacznie powyżej stanu krytycznego w całym kraju.

Przewidywane plony z upraw ozimych i jarych są w Polsce bardzo zróżnicowane, przy czym najniższe w północno-zachodnim regionie (woj. Zachodniopomorskie, Pomorskie, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskie oraz Lubuskie). Zbiory rzepaku również nie będą najwyższe, spowodowane to jest długotrwałymi niedoborami wody. Do tego zboża ozime i jare będą plonowały znacznie poniżej średniej. Z kolei deszcze w drugiej dekadzie lipca utrudniały zbiory rzepaku i zbóż, co wpłynie też na pogorszenie jakości zebranego plonu.

Kukrydza na ziarno znajduje się obecnie w fazie kwitnienia bądź nalewania nasion. Okresowy nadmiar wody był dla tej rośliny znacznie mniej dotkliwy, bowiem tylko lokalnie i nieznacznie obniżył jej potencjał plonowania. Prognoza dla kukurydzy na ziarno, buraka cukrowego i ziemniaków jest bardziej optymistyczna, gdyż rośliny będą mogły wykorzystać zgromadzoną w glebie wodę do dalszego rozwoju.

Suma temperatur w Europie w okresie od 1 czerwca do 15 lipca 2018 roku

źródło: JRC MARS Bulletin 2018

Opady deszczu w Europie w okresie od 1 czerwca do 15 lipca 2018 roku

źródło: JRC MARS Bulletin 2018

Więcej informacji dotyczących monitoringu upraw w Europie w biuletynie opublikowanym przez Komisję Europejską.

oprac. mm
źródło: Biuletyn Komisji Europejskiej JRC MARS 2018


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)