Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Faza liścia flagowego na ukończeniu

Obrazek
Plantacje pszenicy weszły w tzw. wielki okres już 2-3 tygodnie temu. W tym czasie oczywiście trzeba było ostrożnie podchodzić do nawożenia azotowego, a najlepiej go w ogóle nie stosować.
Tomasz Czubiński27 maja 2015, 08:57

Jednak od tygodnia na większości sianych terminowo plantacjach mamy do czynienia z fazą BBCH 39 - pełnia liścia flagowego. Wykształcił się najważniejszy dla tworzenia masy tysiąca ziaren organ rośliny. Z jednej strony trzeba go chronić przed chorobami - zabieg T2, z drugiej istotne jest aby prawidłowo go odżywić. Jednak ponieważ w „wielkim okresie” nie stosuje się nawozów azotowych, to powinny one być dostarczone wcześniej - na początku strzelania w źdźbło. Teraz za to mamy możliwość zastosowania mikroelementów, w tym miedzi i cynku. Można też podać makroelement - magnez w formie dolistnej.
Warto zwrócić uwagę że na polach zasianych wcześnie a także na wczesnych odmianach oraz na kawałkach pół o ubitej glebie i przy ścieżkach przejazdowych pszenica zaczyna wchodzić w kolejną fazę - grubienia pochwy liściowej liścia flagowego. Faza ta bezpośrednio poprzedza fazę kłoszenia. Na plantacjach pszenicy trwa niezwykle krótko - 2-3 dni. Wniosek stąd taki, że pszenica za chwilę wykłosi się na całych polach i konieczne będzie podanie ostatniej dawki azotu a krótko po tym ochrona kłosa w zabiegu T3. Zasady nawożenia „na kłos” przedstawione są w czerwcowym wydaniu magazynu top „agrar Polska”, natomiast sposoby rozpoznawania faz wraz z rysunkami przedstawiającymi te fazy znajdą Państwo w barwnym przewodniku pt. „fazy rozwojowe zbóż”, którego trzecie wydanie już w naszym sklepie na stronie agrarsklep.pl lub na stoiskach podczas czerwcowych imprez polowych.
tczPicture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)