Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Gryka to dość uciążliwy chwast

Obrazek

Popularna w mieszankach międzyplonowych gryka może stać się dość trudnym do zwalczenia chwastem. Ale są sposoby, żeby sobie z nią poradzić.

Jacek Daleszyński15 października 2019, 14:40
Gryka wysiana w międzyplonie nie powinna dojrzeć i wydać nasion. Nawet jeśli nie są one dojrzałe to mogą być źródłem zachwaszczenia po dostaniu się do gleby. To chwast jary, jednak dość odporny na niesprzyjające warunki. Pozostawiona zatem bez zwalczania w zbożu niestety zimą może nie wymarznąć. Jeśli zima będzie ciepła może w ogóle nie przestać wegetować i wiosną szybko wystartować. Wtedy jest bardzo trudna do zwalczenia. Dlatego też nie zaleca się wysiewu międzyplonu ozimego z gryką na stanowisku, na którym ma rosnąć np. buraki cukrowy. W przypadku, kiedy gryka zachwaszcza zboże koniecznie trzeba ją zwalczyć jesienią. Wystarczy, by zboże było w fazie jednego liścia i mamy wtedy do dyspozycji całkiem sporo herbicydów.

Nie powinno być problemu ze zwalczeniem takiej gryki, jak w naszym przykładzie, bo po pierwsze nie jest ona jeszcze wyrośnięta, a po drugie należy do rodziny rdestowatych – tej samej, do której należy kilka gatunków popularnych chwastów, jak rdesty i szczawie. Nawet, jeśli danego gatunku czy samej gryki nie znajdzie się w etykiecie to i tak herbicyd powinien wykazać chociaż częściową skuteczność. Substancje, które są polecane do zwalczania np. rdestów to m.in.: chlorosulfuron, tifensulfuron metylowy, prosulfokarb, diflufenikan. Nawet jeśli substancja nie okaże się wystarczająco skuteczna to zawsze lepsza jest ewentualna poprawka wiosenna na osłabione chwasty niż pierwszy zabieg na rośliny, które szybko po wznowieniu wegetacji będą rosnąć i nabierać naturalnej odporności na herbicydy.

Zwalczać jesienią

Nie należy czekać z odchwaszczaniem do wiosny. Jeśli pszenica nierówno wschodzi to trzeba poczekać, aż wszystkie rośliny będą miały fazę przynajmniej jednego liścia i wtedy wykonać zabieg herbicydem. W tym konkretnym przypadku najlepszy będzie wybór przynajmniej dwu lub trzyskładnikowego. Zabieg warto wykonać jak najszybciej. Niektóre z herbicydów jesiennych mają być skuteczne także przy nieco niższych temperaturach (sprawdź tutaj minimalne temperatury działania dla poszczególnych substancji).

Etykiety herbicydów znajdziesz w naszej bazie danych.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)