Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Jak jesienią pokonać mszyce w zbożach?

Obrazek

Jesień to trudny czas dla nowo założonych plantacji zbóż ozimych, m.in. z powodu presji mszyc. Ich szkodliwość wynika głównie z przenoszenia sprawców chorób wirusowych. Zainfekowane rośliny spowalniają swój rozwój, obniża się ich kondycja fizjologiczna – w tym potencjał zimotrwałości.

Janusz Biernacki11 października 2020, 09:00
W zbożach największym zagrożeniem powodowanym przez mszyce jest infekcja roślin wirusem żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV), ale w ostatnich latach lokalnie również wirusem karłowatości pszenicy (WDV), przenoszonym przez skoczki.

Monitorowanie mszyc
Do monitorowania występowania mszyc można wykorzystać żółte naczynia, te same, które stosuje się w rzepaku. Najlepiej wystawić je na polu tuż po siewie, wlewając do nich wodę z płynem obniżającym napięcie powierzchniowe, np. kilka kropel płynu do mycia naczyń. Pojemniki zaleca się wyłożyć przy brzegach plantacji najbardziej narażonych na nalot szkodników, np. od strony uprawy kukurydzy, innych zbóż lub użytków zielonych.

Chemiczna walka ze szkodnikami
Zabiegi chemiczne zaleca się wykonać, kiedy szkodniki przekroczą próg ekonomicznej szkodliwości. Dla mszyc jest to zaobserwowanie pierwszych osobników na wschodach, co wymaga częstych obserwacji polowych.
Opryskiwanie upraw należy wykonać podczas bezwietrznej pogody lub przy słabym wietrze, najlepiej z lekkim zachmurzeniem, w temperaturze zalecanej dla preparatu na konkretne szkodniki – patrz tabela:
Preparaty przeznaczone do zwalczania mszyc

[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)