Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Jak zwalczyć miotłę w owsie?

Obrazek

Miotła zbożowa to najpospolitszy chwast jednoliścienny występujący w zbożach. Jej wystąpienie w owsie to duży problem, gdyż w Polsce nie ma żadnego środka zarejestrowanego w tej uprawie do zwalczania miotły.

31 marca 2014, 13:08

Większość środków zwalczających miotłę zbożową zwalcza też owies głuchy. Zwalczenie zatem miotły graminicydami w owsie nie jest możliwe. Z chwastem tym będzie największy problem na stanowiskach, gdzie owies uprawiany jest w systemach uproszczonych, a liczba zabiegów agrotechnicznych jest ograniczona. W sytuacji, gdy owies wysiany został po międzyplonie z gorczycy bez jej przyorania (przykład z praktyki), która była zachwaszczona miotłą zbożową, to jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie glifosatu jeszcze przed wschodami owsa. Jeśli przegapi się ten moment, to miotły już nie będzie można zwalczyć.

W Niemczech do zwalczania miotły w owsie zarejestrowany jest preparat Lexus zawierający flupyrsulfuron. Substancja ta nie jest jednak zarejestrowana w Polsce i z racji małego areału owsa raczej nie należy się jej spodziewać.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)