Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Jaka temperatura dla herbicydu?

Obrazek

Przed wieloma rolnikami odchwaszczanie zbóż ozimych. Pamietajmy, że herbicydy potrzebują odpowiedniej temperatury do działania.

Jacek Daleszyński22 marca 2017, 07:00

Większość wiosennych herbicydów zbożowych do skutecznego działania wymaga temperatury 10–20°C. Dla substancji czynnych określona jest minimalna temperatura działania. Wynosi ona np. 2°C w przypadku tribenuronu czy 5°C dla amidosulfuronu. Sporo substancji natomiast wykazuje skuteczność działania dopiero od temperatury 6–10°C. Nie zawsze wiosną taka występuje po ruszeniu wegetacji zbóż. Wraz z nią zaczynają rosnąć chwasty, które zwalczyć należy jak najszybciej.

Najlepiej odchwaszczać opierając się na minimalnej temperaturze dla danego herbicydu. Poniżej tego progu substancja wolno przemieszcza się w chwastach i może zadziałać z dużym opóźnieniem lub w ogóle. Warto pamiętać, że jeśli temperatura podczas zabiegu jest niższa niż minimalna wymagana dla danego herbicydu to należy zastosować jego wyższą dawkę zwłaszcza w sytuacji, kiedy na polu występują chwasty uciążliwe, np. ostrożeń.

Temperatury minimalne dla skutecznego działania niektórych substancji stosowanych do odchwaszczania pszenicy ozimej wiosną:

  • IPU >0°C
  • jodosulfuron 6–8°C;
  • propoksykarbazon 7°C;
  • fluroksypyr 7–8°C;
  • chlorosulfuron 8°C;
  • diflufenikan 8°C;
  • sulfosulfuron 8–12°C;
  • MCPA 8–12°C
  • fenoksaprop 10°C.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)