Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Jakie choroby występują na zbożach i jak chronić łany tej wiosny? Pogotowie polowe TAP

Ciepły i wilgotny luty sprzyjał presji chorób. Suchy i chłodny marzec, z jednej strony osłabił ich presję, a z drugiej zmusił zboża do redukcji pędów bocznych. Czy warto było wykonać, tzw. zabieg czyszczący (T0)? Jakie choroby występują tej wiosny i jak podejść do zabiegu T1 w zależności od przebiegu pogody?

dr Maria Walerowska31 marca 2022, 21:03
W lutym na zbożach obserwowaliśmy objawy mączniaka prawdziwego, septoriozy paskowanej, rdzy brunatnej czy plamistości siatkowej na jęczmieniu, a także rynchosporiozy. Część rolników wykonała na przełomie lutego i marca, tzw. zabieg czyszczący (T0), z wykorzystaniem środków bazujących na siarce czy miedzi. Wydawać by się mogło, że presja chorób w suchym i chłodnym marcu jest zdecydowanie słabsza. Tymczasem lustracja wielu plantacji pokazuje, że choroby mimo wszystko występują i można powiedzieć, że chwilowo „tylko się przyczaiły”.

Aktualnie na pszenicy, szczególnie na odmianach bardziej podatnych, zaobserwujemy objawy porażenia mączniakiem prawdziwym, ale także objawy septoriozy paskowanej liści. Na jęczmieniu, ale także na pszenżycie, widać rdzę brunatną. Na szczęście stosunkowo małe jest porażenie podstawy źdźbła w tym roku, co może nieco uspokoić. Sucha i chłodna pogoda z przymrozkami pod koniec marca nie sprzyjała chorobom, co jednak nie oznacza, że one zniknęły. Wręcz przeciwnie – jak tylko warunki zmienią się na bardziej im sprzyjające, tzn. spadnie deszcz i zrobi się nieco cieplej, na pewno zaatakują. Jak się na to przygotować?

W tym odcinku Pogotowia Polowego odwiedziliśmy z kamerą Stację Doświadczalną UP Poznań w Przybrodzie i wraz z dr hab. Zuzanną Sawinską, prof. UP w Poznaniu oraz Arturem Strzelińskim, kierownikiem Stacji Doświadczalnej UP w Złotnikach, podpowiadamy z presją jakich chorób musimy się liczyć i jaką przyjąć strategię ochrony zbóż i zabiegu T1, jakie wybrać substancje czynne w zależności od presji chorób oraz kiedy wykonać najlepiej zabieg, aby zabezpieczyć jak najdłużej łan.

Nie znasz jeszcze top agrar Polska? Zamów bezpłatny egzemplarz!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)