Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Jakimi substancjami czynnymi można odchwaszczać zboża jare?

Każdej wiosny sytuacja pogodowa i przebieg wegetacji na polu jest inny, ale zawsze jest ten sam problem - zachwaszczenie. Jakie substancje czynne są obecnie przeznaczone do zwalczania chwastów w zbożach jarych?

Bartłomiej Czekała16 kwietnia 2022, 06:00

W pszenicy jarej i jęczmieniu jarym do ochrony herbicydowej można zastosować np. tribenuron metylowy od początku fazy krzewienia.

Z kolei tribenuron metylowy w mieszaninie z metsulfuronem metylu lub tifensulfuronem metylowym można stosować od fazy 3 liści. Kompozycja trzyskładnikowa, tj. tribenuron metylu + metsulfuron metylu + florasulam polecana jest w ochronie tych zbóż od początku fazy krzewienia do fazy drugiego kolanka.

Natomiast mieszanina tifensulfuronu i tribenuronu metylowego, poza pszenicą jarą i jęczmieniem jarym, przeznaczona jest także do powschodowej ochrony owsa. Zabieg należy wykonać od fazy 3. liścia do strzelania w źdźbło.

W ochronie herbicydowej zbóż jarych można także wykorzystać inne s.cz., tj. MCPA, 2 4 D, czy dikambę.

Chcesz sprawdzić jakie środki ochrony roślin są aktualnie dopuszczone do stosowania w rolnictwie? Wejdź na abcochronyroslin.pl!Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)