Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Jęczmień siany w trudnych warunkach

Obrazek

Część kraju znowu boryka się z brakiem opadów, ale są też regiony, gdzie wody jest za dużo. Niewykluczone, że z takimi warunkami możemy mieć do czynienia w terminie wysiewania jęczmienia ozimego.

Jacek Daleszyński30 lipca 2018, 14:59
Pogoda w tym roku nas nie rozpieszcza, co może warunkować różne podejście do uprawy gleby albo zbyt przesuszonej, albo wilgotnej. W każdych jednak warunkach warto pamiętać o wykonaniu uprawy pożniwnej po zebranym przedplonie. Do uprawy ścierniska np. po rzepaku, jeśli w wyniku niskiej wilgotności gleby zabieg będzie płytki można zastosować gruber, ciężką bronę uprawową lub ewentualnie bronę mulczową. Pobudzone do kiełkowania chwasty warto zniszczyć drugą uprawką. Warto kierować się zasadą, że im bardziej przesuszona gleba, tym głębiej powinno się ją uprawiać. Jeśli spadnie deszcz to drugi zabieg nie musi być głęboki – wystarczy do 10 cm. W naszym przykładzie, kiedy jęczmień ma być wysiany po rzepaku, cześć głębszego spulchniania realizują jego korzenie. W tym roku jednak penetracja profilu może nie być tak dokładna. Wszystko za sprawą mokrej jesieni 2017 r., która spowodowała, że korzenie rzepaku nie rosły w głąb, dlatego też nie przerosły one gleby w takim stopniu, jak miałoby to miejsce w roku z umiarkowaną ilością jesiennych opadów.

Jeśli przed drugą uprawką niszczącą samosiewy spadnie niewiele deszczu, to jej głębokość powinna być nieco większa – około 15 cm. Wtedy, oczywiście jeśli jest taka możliwość, w gruberze warto zdemontować boczne skrzydełka podcinające. W suchych warunkach do uprawy ścierniska lepiej nie używać talerzówki, zwłaszcza jeśli na polu pozostaje dużo resztek. Talerze kiepsko mieszają suchą glebę, a dodatkowo mogą powodować powstawanie poduszek z niewymieszanej słomy i resztek, a te po odwróceniu pługiem stworzą trudną do przenikania przez korzenie barierę. Jeśli gleba jest wilgotna – talerzówka się sprawdzi.

Więcej o przygotowaniu stanowiska pod jęczmień przeczytasz w sierpniowym numerze „top agrar Polska”.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)