Artykuł dostępny
Przy skróconej wegetacji rośliny do wydania plonu wysokiego i dobrej jakości technologicznej potrzebują tej ochrony szczególnie. Dotyczy to zwłaszcza upraw jakościowych, np. pszenicy chlebowej i jęczmienia browarnego.
Zboża jare mają też niższy potencjał plonotwórczy niż ozime, zatem i przychody z ich uprawy są mniejsze. Nie jest to również powód ograniczenia ochrony. Elementem decydującym o terminie i opłacalności zabiegu są natomiast progi ekonomicznej szkodliwości.
Ochrona roślin polega m.in. na diagnozie, czyli zidentyfikowaniu sprawcy choroby i uwzględnieniu progu jego szkodliwości. Jest on dla poszczególnych patogenów różny, w zależności od fazy rozwojowej rośliny uprawnej. Lustracje plantacji należy więc przeprowadzać już we wczesnych fazach rozwojowych. W fazie krzewienia (BBCH 21–29) szuka się pierwszych objawów porażenia liści. W późniejszych fazach, tj. do końca fazy strzelania w źdźbło (BBCH 30–39) oraz podczas kłoszenia (BBCH 49–59) ocenia się porażenie liścia podflagowego i flagowego.
Więcej o zasadach walki ze sprawcami chorób grzybowych i stosowanych fungicydach dowiesz się z artykułu w wydaniu 04.2017 „top agrar Polska”.
r e k l a m a
r e k l a m a
r e k l a m a
Komentarze (?)