Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Lustracja nowości BASF

Obrazek

Lustracja pól w drugiej połowie marca w wielkopolskim Pamiątkowie w Centrum Kompetencji BASF potwierdziła bardzo dobrą kondycję ozimin i rzepaku w tym regionie. Poznaliśmy także odświeżone portfolio BASF na ten sezon.

dr Maria Walerowska19 marca 2021, 12:10

Niestety, na południu kraju warunki wschodów rzepaku i siewu dla zbóż ozimych były na tyle trudne, że konieczne wręcz było przesiania zbóż ozimych.

– Klimat się zmienia, obserwujemy ocieplenie i wzrost średnich temperatur dobowych o nawet 2 st. C. Powoduje to, że rolnicy muszą dostosowywać technologię do zmieniających się warunków. Wychodzimy im naprzeciw. W tym sezonie oferujemy prawie całkowicie zmienione portfolio, w którym nie zabraknie nowości, nie tylko wśród fungicydów – mówił Cezary Urban, dyrektor działu Agricultural Solutions BASF. Na polach w Pamiątkowie zaprezentowano najnowsze odmiany mieszańcowe rzepaku InVigor, jak choćby InV1266 CL i InV 1166 CL, czy też odmianę Dazzler. Rzepaki mimo mrozów dobrze przezimowały, wykształciły szyjkę korzeniową o grubości ponad 15 mm i rozetę 12–14 liści.

– Zastosowanie jesienią produktu Caryx w fazie 4–5 liści rzepaku w dawce 1 l/ha skutecznie ochroniło rośliny przed suchą zgnilizną oraz wyregulowało ich pokrój, przygotowując tym samym dobrze do zimy. Stożek wzrostu nie jest wyniesiony, co widać wyraźnie na kontroli. Rośliny są też niższe, a pąki kwiatowe są cały czas dobrze chronione i osłonięte wewnątrz liści. Warto podkreślić, że produkt ten działa już od temperatury 5 st. C – mówił Szymon łączny z BASF.

Zboża ozime również były w dobrej kondycji, jęczmienie i pszenice wysiane w optymalnym terminie, miały 3–4 rozkrzewienia. W pszenicy wystąpiło porażenie mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną, rdzą brunatną oraz lokalnie rdzą żółtą, a na jęczmieniu oprócz mączniaka i plamistości siatkowej, także pojawiała się rynchosporioza.

– Na ten sezon proponujemy cały szereg nowości do ochrony fungicydowej zbóż. Pierwszą jest m.in. beztriazolowy pak Duet na Start rekomendowany do zabiegu T1, składający się z produktów Empartis i Flexity. Drugą jest cała nowa intensywna technologia bazująca na naszym najnowszym triazolu – Revysol, a składająca się z: RevyFlex na pierwszy zabieg, Revysky do ochrony liści oraz RevyTop na kłos – mówił dr Witold Łykowski z BASF.

Revysol to nazwa handlowa s.cz. o nazwie mefentriflukonazol. Należy ona do grupy inhibitorów steroli, a w swojej cząsteczce ma grupę izopropanolową. Jest to pierwszy azol zawierający izopropanol. Revysol dostępny był już na rynku w rozwiązaniu RevyFlex (Revycare + Flexity) – rekomendowanym na pierwszy zabieg w ochronie zbóż składającym się z 3 substancji czynnych, tj. 300 g/l metrafenonu + 100 g/l piraklostrobiny, 100 g/l mefentriflukonazolu.

Nowy program intensywnej ochrony zbóż:

  • Zabieg T1: RevyFlex: Revycare (0,8–1 l/ha) + Flexity (0,4–0,5 l/ha)

  • Zabieg T2 (do ochrony liścia flagowego): Revysky (Revysol + Xemium) w dawce 1,25–1,5 l/ha

  • Zabieg T3 (do ochrony kłosa RevyTop): Sulky (0,5 l/ha) + Simveris (1,0 l/ha). 

– Zastosowanie Revysky daje niezależność́ od pogody dzięki do 40% wyższej skuteczności w deszczowych warunkach oraz umożliwia lepsze zarzadzanie czasem dzięki nawet 2 razy dłuższemu oknu zabiegowemu – podkreślał Kamil Szpak z BASF. Zalecana dawka do stosowania w pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym i ozimym to 1,25-1,5 l/ha, natomiast w pszenżycie i życie ozimym to 1 l/ha. Z kolei RevyTopTM to pak zawierający 2 fungicydy – Sulky (Revysol) i Simveris (metkonazol) daje 4-krotnie wyższą odporność na promieniowanie UV oraz skutecznie chroni przed fuzariozami i mikotoksynami – podkreślał. Z kolei RevyTop polecany jest do stosowania w dawce 0,5 l/ha Sulky + 1 l/ha Simveris.1 z 6
Konferencja polowa BASF w Pamiątkowie (Wielkopolska)

Konferencja polowa BASF w Pamiątkowie (Wielkopolska)

2 z 6
Dr Szymon Łączny przedstawił sytuację polową

Dr Szymon Łączny przedstawił sytuację polową

3 z 6
Dr Witold Łykowski wskazywał na nową technologię ochrony zbóż

Dr Witold Łykowski wskazywał na nową technologię ochrony zbóż

4 z 6
Prezentacja kolekcji odmian rzepaku InVigor

Prezentacja kolekcji odmian rzepaku InVigor

5 z 6
Wpływ stosowania produktu Caryx jesienią (po lewej)

Wpływ stosowania produktu Caryx jesienią (po lewej)

6 z 6
Na pszenicy widać porażenie mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną liści pszenicy, a na jęczmieniu plamistością siatkową

Na pszenicy widać porażenie mączniakiem prawdziwym, septoriozą paskowaną liści pszenicy, a na jęczmieniu plamistością siatkową

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)