Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Miotła czai się w łanie pszenicy

19.05.2017

Drukuj

Miotła czai się w łanie pszenicy

Artykuł dostępny

Herbicydy użyte w pierwszej lub drugiej dekadzie kwietnia, chociaż użyte przy dobrej wilgotności podłoża, ze względu na niskie temperatury powietrza nie wykazały wystarczającej skuteczności, a zboża słabo przyrastały. Chwasty także nie rosły, ale dla nich najważniejsze było przetrwać stres chemiczny, co wielu roślinom się udało.
Na niektórych polach może to być również efekt uodporniania się, gdyż zjawisko to dotyczy obecnie preparatów z grupy sulfonylomoczników (chlorosulfuron, mezosulfuron, nikosulfuron, sulfosulfuron), piroksysulam, propoksykarbazon czy inhibitorów ACCase (cykloksydym, fenoksaprop, fluazyfop, kletodym, pinoksaden). Najwięcej biotypów odpornych notuje się na północy Polski, tj. w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim oraz w południowej części woj. zachodnio-pomorskiego.
Obecnie pszenica jest w fazie początku liścia flagowego. Aby zaczajona przy glebie miotła nie górowała za kilka tygodni nad łanem, można ją jeszcze do tej fazy zwalczać preparatami:

r e k l a m a  • Aneks SX 50 SG (ew. Rubin SX 50 SG) + Trend 90 ED w dawce 120–150 g + 0,1 %
  • Axial 50 EC  (ew. Fraxial 50 EC w dawce 0,6–1,2 l/ha)
  • Axial 100 EC + Adigor 440 EC (0,3 – 0,6 l/ha + 0,9–1,8 l/ha).
(bie)

Read more in the premium version

article icon

Rynek zbóż: raczej bez dobrych wiadomości

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii