Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Miotła i owies w jęczmieniu

Obrazek

Chwasty w zbożach ozimych koniecznie należy niszczyć jesienią. Dotyczy to przede wszystkim miotły zbożowej, którą w jęczmieniu trudno zwalczyć na wiosnę.

17 października 2014, 12:31

Jęczmień jest najbardziej wrażliwym spośród wszystkich zbóż, dlatego też ma najbardziej ograniczone zalecenia pod względem zarejestrowanych w nim substancji czynnych. W przypadku miotły zbożowej w tej uprawie należy koniecznie zwalczyć ją już jesienią. W terminie wiosennym w jęczmieniu przeciwko temu chwastowi zarejestrowane są tylko trzy preparaty, w tym dwa sulfonylomocznikowe. W przypadku występowania opornych form chwastu, dodatkowo zawęża to zakres wyboru.
Jesienią przeciwko miotle można zastosować jedno z kilku rozwiązań. Pierwszym jest pendimetalina, która w jęczmieniu zarejestrowana jest tylko w jednym preparacie – Pilar Pendimetalina 400 SC. Warunkiem jego dobrego działania jest wilgotna gleba, a można go stosować po siewie lub w fazie 1–2 liści jęczmienia (BBCH 11–12). Na obecnym etapie rozwoju roślin na zabieg tym preparatem jest już jednak za późno. Można zastosować także mieszaninę diflufenikanu (DFF) i izoproturonu (np. Legato Plus 600 SC) bezpośrednio po siewie i nalistnie do końca wegetacji. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie flufenacetu, który występuje w mieszaninie z DFF (np. Komplet 560 SC) w fazie od szpilkowania do końca wegetacji jesiennej.
Owies głuchy, a także miotłę, można zwalczyć jesienią preparatem Axial 100 EC w fazie od 3 liścia do końca wegetacji jesiennej. Preparat działa w temperaturze od 1oC.
Więcej o odchwaszczaniu zbóż ozimych w naszej publikacji „Zboża – ochrona i prowadzenie łanu”.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)